Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atak ptasiej grypy w Krakowie

Piotr Ogórek
zdjęcie ilustracyjne
W Krakowie, w stadzie kur przy ul. Warchałowskiego, stwierdzono występowanie wirusa H5N8, czyli tzw. ptasiej grypy. Ognisko wirusa zostało już zlikwidowane, ale władze podjęły działania prewencyjne. Rozstawiono specjalne mety dezynfekcyjne, a na placach targowych w rejonie pojawienia się wirusa obowiązuje zakaz handlu jajami i drobiem.

- Wirus jest nieszkodliwy dla człowieka, jednak musimy podjąć działania, które uniemożliwią ewentualne jego rozprzestrzenienie się – wyjaśnia Kazimierz Żak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krakowie.

W ramach tych działań Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu na wyjazdach z tzw. strefy zapowietrzenia rozstawił maty dezynfekcyjne, przez które musi przejechać każdy samochód wyjeżdżający ze strefy, a na placach targowych będzie obowiązywał zakaz handlu jajami i drobiem. Na granicach stref pojawiły się także tablice informacyjne.

Wirus H5N8, czyli tzw. ptasiej grypy stwierdzono w stadzie kur w Krakowie przy ul. Warchałowskiego. Ognisko wirusa zostało zlikwidowane przez służby weterynaryjne. Zgodnie z procedurami, w ramach działań prewencyjnych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, rozporządzeniem wojewody wyznaczono na terenie Krakowa dwie strefy – zagrożenia i zapowietrzenia.

- W pierwszej kolejności nasze działania skoncentrowały się w ognisku choroby. W kolejnych dniach przenoszą się do strefy zagrożonej i zapowietrzonej – mówi Kazimierz Żak.

W promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby obowiązuje tzw. strefa zapowietrzenia. Na jej granicach ustawione zostały znaki informacyjne. Także każdy samochód wyjeżdżający z tej strefy będzie musiał przejechać po rozłożonych matach nasączonych środkiem dezynfekcyjnym. Maty zostały rozłożone przez ZIKIT na skrzyżowaniach: Petrażyckiego przy Libertowskiej, Spacerowej przy Babińskiego, Ks. Trockiego przy Skotnickiej, Skotnickiej przed węzłem od strony Skawiny, na Kozienickiej, na ul. Dąbrowa, na ul. Bogucianka. Kierowcy, szczególnie w przypadku niskich temperatur, proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności przy przejeżdżaniu przez maty. Taka ochrona terenu będzie funkcjonować przez trzy tygodnie. Maty nie pojawią się na chodnikach. Piesi pomiędzy strefami mogą poruszać się bez przeszkód.

Wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka, ale – zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej - żeby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko należy unikać bezpośredniego kontaktu z ptactwem – nie dotykać ptaków; używać jednorazowych rękawiczek, by uniknąć kontaktu z ptasimi odchodami np. podczas mycia samochodu, czy okien; dokładnie myć naczynia, noże deski, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym; mięso drobiowe i jaja poddawać obróbce termicznej; powstrzymać się od jedzenia surowych jaj.

Na placach targowych w obu strefach obowiązuje zakaz handlu mięsem drobiowym i jajami. Nie kupujmy tych produktów ze stołów. Zaopatrujmy się w nie jedynie w sklepach i budkach, gdzie mamy gwarancję nadzoru sanitarnego.

Przepisy prawa nakładają na właścicieli ptactwa – np. kur, kaczek, gęsi, gołębi szczegółowe obowiązki związane z pojawieniem się wirusa ptasiej grypy.

Źródło:TVN24

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto