Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ArcelorMittal wyłącza wielki piec w krakowskiej hucie

Redakcja
Wielki piec w krakowskiej hucie
Wielki piec w krakowskiej hucie Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Władze krakowskiego oddziału ArcelorMittal poinformowały, że czasowo wstrzymują prace wielkiego pieca oraz stalowni w nowohuckim kombinacie! Decyzja taka jest podyktowana sytuacją na rynku. Wstrzymanie produkcji stali dotknie około 1200 zatrudnionych w hucie. Władze ArcelorMittal zapowiadają jednak, że nie będzie zwolnień.

ArcelorMittal Poland planuje tymczasowo wstrzymać pracę wielkiego pieca i stalowni w swoim krakowskim oddziale. Decyzja ta poprzedzona została szczegółową analizą rynku, która potwierdziła osłabienie popytu na stal. Jest ona także podyktowana rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 oraz wysokim poziomem importu z krajów spoza Unii Europejskiej, a także bardzo wysokimi kosztami produkcji.

Sprawa dotyczy dotyczy 1200 osób zatrudniownych przy produkcji stali. Władze ArcelorMittal zapewniają, że nie będzie zwolnień. Część pracowników zostanie przesunięta – będą wykonywali prace, które teraz zlecane są firmom zewnętrznym. Reszta będzie otrzymywała tzw. postojowe, czyli niższe wynagrodzenie. Nie wiadomo jednak na razie w jakiej wysokości.

ArcelorMittal zmniejszy produkcję stali w Europie o 3 mln ton. Wstrzymanie produkcji dotyczy dwóch zakładów – w Krakowie i hiszpańskiej huty Asturias. Koncern ogłosił także, że planowane zwiększenie produkcji ArcelorMittal Italia do 6 mln ton będzie spowolnione - informuje branżowy portal wnp.pl.

Import ze wschodu, wysokie koszty energii

Jak informuje ArcelorMittal, przemysł stalowy boryka się z globalną nadwyżką mocy produkcyjnych, a jej negatywne skutki potęguje niedopasowanie środków ochrony rynku Unii Europejskiej przed importem do rzeczywistych potrzeb hutnictwa. Europejscy producenci są obciążeni dodatkowymi opłatami za emisję dwutlenku węgla, których nie ponoszą konkurenci spoza wspólnoty. Ceny uprawnień do emisji CO2 już przekroczyły 25 euro za tonę, co stanowi wzrost o ok. 230 proc. względem początku 2018 roku. A to tylko jeden z problemów, z jakim boryka się krakowski oddział ArcelorMittal Poland.

Polski rynek, z racji bliskości krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, zalewany jest stalą importowaną z niektórych z nich. Tylko w ubiegłym roku import wyrobów gorącowalcowanych z krajów WNP wzrósł o 500 tys. ton - trzykrotny wzrost rok do roku.

Decyzja o tymczasowym wstrzymaniu pracy części surowcowej w Krakowie to również pokłosie wysokich cen energii, które w Polsce są prawie o połowę wyższe niż np. w Niemczech. ArcelorMittal Poland jest przedsiębiorstwem energochłonnym, dlatego taka różnica w cenie w znaczący sposób odbija się na kosztach jego produkcji. Ponadto huty w Polsce w dłuższej perspektywie wciąż nie mogą liczyć na zapowiadane od dawna rekompensaty pośrednich kosztów CO2, które otrzymują producenci stali w wielu krajach UE. Ta kwestia jest przedmiotem dyskusji przedstawicieli energochłonnych gałęzi przemysłu z polskim rządem.

Produkcja stali wróci do Krakowa?

– Z ciężkim sercem podjęliśmy trudną decyzję o tymczasowym wstrzymaniu pracy części surowcowej krakowskiego oddziału. Naszą pozycję konkurencyjną podważają koszty uprawnień do emisji CO2, które są obciążeniem tylko dla producentów z Unii Europejskiej. Obserwujemy też bardzo wysoki wzrost importu z krajów WNP, i to w chwili, gdy popyt na stal spada w wyniku pogorszenia się warunków rynkowych. Do tego koszty energii w Polsce należą do najwyższych w Europie - mówi Geert Verbeeck, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

– Jesteśmy producentem stali i chcemy móc ją nadal wytwarzać również tu, w Krakowie. Mamy nadzieję, że warunki rynkowe się poprawią, a równe zasady konkurencyjności zostaną przywrócone, bo wtedy będziemy mogli wznowić pracę naszych instalacji – dodaje.

Dyrekcja ArcelorMittal Poland zdaje sobie sprawę, że ta decyzja wpłynie zarówno na pracowników firmy, jak i na członków lokalnej społeczności, dlatego deklaruje współpracę w zakresie wypracowania rozwiązań na czas postoju części surowcowej.

Remont pieca za 175 mln zł

Wielki piec nowohuckiego kombinatu został wyremontowany w 2016 roku. Naprawa kosztowała 175 mln zł. W czasach Huty im. Lenina było pięć wielkich pieców, ale do dziś przetrwały tylko dwa. Od kilku lat w produkcji używany jest tylko jeden. I właśnie on był naprawiany blisko trzy lata temu, a teraz został wyłączony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: ArcelorMittal wyłącza wielki piec w krakowskiej hucie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto