Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykarium nie ma nikt. Wrocławskie zoo będzie pierwsze

Weronika Skupin
Budowa jedynego na świecie Afrykarium idzie pełną parą i zakończy się na 150-lecie zoo w 2015 roku
Budowa jedynego na świecie Afrykarium idzie pełną parą i zakończy się na 150-lecie zoo w 2015 roku Paweł Relikowski
650 tysięcy osób odwiedza co roku wrocławskie zoo. Ponad połowa zwiedzających to turyści. Radosław Ratajszczak, dyrektor ogrodu zoologicznego, jest dumny z takiego wyniku. Jest pewien, że wynik polepszy jedyny na świecie budynek Afrykarium, którego budowa zakończy się w 2015 roku - pisze Weronika Skupin

Siedem kondygnacji budynku wypełnionego fauną z całej Afryki stanie we wrocławskim ogrodzie zoologicznym w 2015 roku na jego 150-lecie. Na wielkie otwarcie zjadą się dyrektorzy zwierzyńców z całej Europy.

Na razie widać wykop, który ma ponad 6 metrów głębokości, a jego powierzchnia wynosi więcej niż 2 hektary. Już to imponuje, a siedmiokondygnacyjny budynek będzie wręcz przytłaczał ogromem.

ZOBACZ, JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ BUDYNEK AFRYKARIUM (WIZUALIZACJE)

- Nikt na świecie nie ma Afrykarium, będziemy pierwsi - mówi z dumą dyrektor zoo Radosław Ratajszczak. Wierzy, że atrakcja przyciągnie kolejnych turystów.
Już teraz ma niejeden powód do zadowolenia.

- W ubiegłym roku zoo od-wiedziło 650 tysięcy osób. Takim wynikiem nie może się pochwalić żadne wrocławskie muzeum. Co więcej, kilka dni temu dostaliśmy nagrodę od amerykańskiego portalu oceniającego atrakcje turystyczne. Tripadvisor.com przyznał nam certyfikat. Oceniający nas turyści przyznali naszemu zoo średnio 4,5 punktu na 5 możliwych - chwali się dyrektor Ratajszczak.

WIĘCEJ INFORMACJI Z WROCŁAWSKIEGO ZOO W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM

We Wrocławiu mieszkają zwierzęta, o jakich marzą ogrody zoologiczne na całym świecie. Niektórych, poza Wrocławiem, nie ma nigdzie indziej w Polsce, są to np. kanczyle filipińskie, czyli małe ssaki kopytne, przybyły do zoo w 2009 roku. Żadne polskie zoo nie ma także sówek syczków filipińskich ani półmetrowych azjatyckich wiewiórek jelarangów.

Te ostatnie zamieszkają w wolierze przy wejściu do innego budowanego właśnie w zoo obiektu - wybiegu dla nosorożców indyjskich, czyli pancernych. Nosorożce przyjadą jesienią, dlatego do października wybieg musi być gotowy, by je przyjąć. We Wrocławiu zagoszczą dwa samce - jeden z zoo w Niemczech, a drugi z Francji.

Na wybiegu dla nosorożców zamieszkają też inne zwierzęta z Azji, m.in. małpy hulmany żyjące w azjatyckich świątyniach i jelonki mundżaki. Ściany wybiegu już stoją. Trzeba jeszcze uruchomić kilka oczek wodnych, w tym podgrzewane bajorko dla nosorożców, posadzić pnące rośliny i pomalować ścia-ny na pomarańczowo.
Jesienne otwarcie nowego wybiegu i przywitanie rzadko spotykanych nosorożców będzie tylko preludium do otwarcia perełki wśród pawilonów w zoo na całym świecie - Afrykarium.

Siedem kondygnacji pomieści ogromne podziemne zbiorniki z wodą. Ryby i zwierzęta morskie z wód oceanów wokół Afryki, pustynnych jezior oraz z Nilu będzie można oglądać w basenach ze słoną oraz słodką wodą. Nie zabraknie także licznych ssaków: dzikich kotów, małp czy antylop oraz wielu gatunków ptaków. - Zobaczymy m.in. hipopotamy, manaty, czyli rodzaj syren, rekiny, krokodyle, pingwiny, kotiki - wylicza Mirosław Piasecki, dyrektor działu hodowlanego.

Po budowie Afrykarium czeka nas boom turystyczny, a żeby nie nastały potem lata chude, dyrektor działu hodowlanego już planuje sprowadzanie kolejnych zwierząt. - Mieliśmy kiedyś niedźwiedzicę polarną, jedyną w kraju. Padła, a wybieg po niej stoi pusty. Marzy mi się kilka miśków polarnych - zdradza Mirosław Piasecki.

Tymczasem między budowlanymi żurawiami można dostrzec szyje żyraf. - Nie przestraszyły się budowy, to dobry znak - uśmiecha się Piasecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto