Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukają pieniędzy na remont kopca Piłsudskiego

Katarzyna Janiszewska
Wojciech Matusik
Radni Krakowa chcą ratować kopiec Piłsudskiego. Zeszłoroczne ulewy spowodowały, że Mogiła Mogił się rozpada. Oberwał się fragment ścieżki prowadzącej na szczyt, który pociągnął za sobą część zbocza. Radni walczą więc, by w budżecie miasta na 2011 r. znalazły się pieniądze na remont.

Kopiec jest zabezpieczony tymczasowo folią. Naprawa to koszt ok. 2 mln zł. Konieczne będzie zrobienie mocowania, które zabezpieczy glebę przed dalszym osuwaniem. - Mamy gotowy projekt, poprzedzony był on odwiertami geologicznymi, wiemy więc, do jakiej warstwy trzeba wymienić ziemię - mówi Józef Skotnicki, dyrektor fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny, która opiekuje się m.in. kopcem. - Naprawa jest bardzo pilna. Jeśli prace nie zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku, grozi to tąpnięciem. Stok zbudowany z glinki nasiąka wodą jak gąbka i leci pod własnym ciężarem. Pieniądze muszą się znaleźć, bo kopiec Piłsudskiego to dobro narodowe - dodaje.

Zobacz także: 8,1 mln ludzi odwiedziło Kraków. To rekord

Andrzej Hawranek, były przewodniczący Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec i obecny radny miasta z Platformy Obywatelskiej, deklaruje, że zrobi wszystko, by wprowadzić do budżetu miasta poprawkę zabezpieczającą pieniądze na remont. - Jeśli przyjdą kolejne ulewy, kopiec się rozsypie - przewiduje. - Odwlekanie naprawy spowoduje, że koszty będą większe, a zadanie trudniejsze. Podobną kwotę miasto wydało na sylwestra czy na fontannę w Rynku. Tyle lat w PRL-u próbowano zniszczyć kopiec i się nie udało. Tym bardziej teraz, w wolnej Polsce, powinniśmy dbać o symbole - dodaje.

Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego, zwany także Mogiłą Mogił (z racji złożonych tam ziem z pól bitewnych), ma blisko 34 metry wysokości i 110 metrów średnicy u podstawy. Jego budowę rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r. W usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel. Wznoszenie kopca ukończono 9 lipca 1937 r. Złożono w nim ziemię z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków z lat 1794-1989.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**Grali w karty. W ruch poszedł scyzoryk**

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto