5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski 2018. Sprawdź utrudnienia

Bartosz DybałaZaktualizowano 
W weekend w Krakowie odbędą się aż trzy biegi. W związku z tym dla kierowców oraz pasażerów komunikacji miejskiej szykują się poważne utrudnienia.

To będzie prawdziwie biegowy weekend w Krakowie. Pierwszy bieg wystartuje już w sobotę o godz. 12, a jego zakończenie planowane jest na godz. 13.15. Chodzi o XXIII Memoriałowy Bieg im. Bogdana Włosika.

Bogdan Włosik był uczniem technikum oraz pracownikiem Huty im. Lenina. 13 października 1982 r. pod kościołem Arka Pana w Bieńczycach zginął zastrzelony przez funkcjonariusza SB. Bieg uliczny dla uczczenia jego pamięci oraz innych ofiar stanu wojennego, organizowany przez hutniczą „Solidarność”, odbywa się od 1995 roku. Pierwszy zgromadził ponad 200 uczestników. W roku 2001 przekroczono magiczną liczbę pół tysiąca startujących, a start dwunastego biegu połączono z zasadzeniem przy bramie kombinatu tzw. „dębu papieskiego” o nazwie BOGDAN. W tym roku organizatorzy spodziewają się kolejnego rekordu liczby uczestników.

Nie obejdzie się bez utrudnień. Wystąpią chwilowe wstrzymania ruchu, a tramwaje linii nr 1 i 5, a także autobusy linii nr 103, 110, 122, 123, 132, 139, 142, 152, 160, 163, 172, 193, 202, 212, 222, 232, 422 i 501 mogą być kierowane na trasy objazdowe. Trasa biegu: ul. Ujastek, al. Solidarności, plac Centralny im. Ronalda Reagana, al. Andersa, ul. Ludźmierska, ul. Obrońców Krzyża. Metę umiejscowiono na ul. Obrońców Krzyża na wysokości placu Bogdana Włosika.

Jednak najpoważniejsze utrudnienia szykują się w niedzielę. Tego dnia na ulicach Krakowa odbędą się dwa biegi - 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski, a także „5 dla Niepodległej”. Uczestnicy obu biegów wystartują o godz. 11.

Zamknięcia ulic zaplanowano już od godz. 3, bo organizatorzy zaczną wtedy montować barierki itp. Tak będzie np. w przypadku ul. Lema - zamknięta będzie w obu kierunkach aż do godz. 18. Z kolei od godz. 9.30 do 14 nieprzejezdne dla samochodów będą:

- aleja Focha - od ul. Kałuży w kierunku al. Krasińskiego;

- aleja Krasińskiego w obu kierunkach;

- aleja Mickiewicza - od ul. Czarnowiejskiej w kierunku mostu Dębnickiego;

- aleja Pokoju w kierunku Nowej Huty - od ul. Fabrycznej do ronda Dywizjonu 308; w kierunku ronda Grzegórzeckiego - od ronda Dywizjonu 308 do ul. Świtezianki;

- plac Wszystkich Świętych, ulice św. Idziego, Podzamcze, Powiśle;

- ulica Konopnickiej i most Dębnicki w stronę centrum;

- ulica Widok;

- ulice Barska i Ludwinowska;

- ulice Ofiar Dąbia i Stoczniowców.

Nieco krócej, bo w godzinach od 10.30 do 11.40, zamknięta będzie z kolei al. Jana Pawła II w kierunku Nowej Huty na odcinku od skrzyżowania z ul. Lema do łącznicy z ul. Nowohucką.

Szykują się też utrudnienia w ruchu na mostach. Zamknięte będą: Dębnicki (dopuszczony tylko wyjazd z ul. Kościuszki), Piłsudskiego, Retmański (dopuszczony tylko wyjazd z ul. Ludwinowskiej). Zamknięty będzie również stopień wodny na Dąbiu.

Szykują się też zmiany dla pasażerów tramwajów:

- linia nr 1 - od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 14 tramwaje będą kursować od Wzgórz Krzesławickich do ronda Czyżyńskiego bez zmian, a następnie al. Jana Pawła II, ul. Mogilską, ul. Powstania Warszawskiego, ul. Grzegórzecką, ul. Starowiślną, ul. Westerplatte, ul. Basztową, ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Piłsudskiego do Cichego Kącika;

- linia nr 2 - od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 14 tramwaje będą kursować od Cmentarza Rakowickiego do Teatru Bagatela bez zmian, a następnie ul. Podwale, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja do Cichego Kącika;

- linia nr 6 - od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 10.45 oraz od ok. godz. 12 do ok. godz. 14 tramwaje będą kursować od pętli Kurdwanów P+R do przystanku Wawel bez zmian, a następnie ul. św. Gertrudy, ul. Westerplatte, ul. Basztową, ul. Długą, ul. Kamienną do Dworca Towarowego;

- linia nr 10 od ok. godz. 10.45 do ok. godz. 12 tramwaje będą kursować z Łagiewnik do przystanku Korona bez zmian, a następnie ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślną, ul. Westerplatte, ul. Lubicz i dalej po swojej trasie do Kopca Wandy;

- linia nr 14 - od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 14 tramwaje będą kursować na skróconej trasie: Dąbie, rondo Grzegórzeckie, rondo Mogilskie, ul. Lubicz, ul. Basztowa, ul. Podwale, ul. Piłsudskiego, Cichy Kącik;

- linia nr 18 - od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 14 tramwaje będą kursować od pętli Czerwone Maki P+R do przystanku Wawel bez zmian, a następnie ul. św. Gertrudy, ul. Westerplatte, ul. Basztową i dalej po swojej trasie do Krowodrzy Górki;

- linia nr 22 - od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 14 tramwaje będą kursować z Walcowni do przystanku Rondo Czyżyńskie bez zmian, a następnie al. Jana Pawła II, ul. Mogilską, ul. Powstania Warszawskiego i dalej po swojej trasie do Borku Fałęckiego.

- linia nr 73 od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 10.45 oraz od ok. godz. 12.00 do ok. godz. 14.00 kursuje z pętli Nowy Bieżanów P+R do przystanku Wawel bez zmian, a następnie ul. św. Gertrudy, ul. Westerplatte, i dalej po swoje trasie do pętli Wzgórza Krzesławickie; od ok. godz. 10.45 do ok. godz. 12.00 kursuje z pętli Nowy Bieżanów P+R do przystanku Limanowskiego bez zmian, a następnie ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślną, ul. Westerplatte i dalej po swojej trasie do pętli Wzgórza Krzesławickie;

- linia nr 78 od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 10.45 oraz od ok. godz. 12.00 do ok. godz. 14.00 kursuje z Małego Płaszowa do przystanku Lubicz bez zmian, a następnie ul. Westerplatte, ul. św. Gertrudy, ul. Stradomską, ul. Krakowską, ul. Legionów Piłsudskiego i dalej po swojej trasie do Borku Fałęckiego; od ok. godz. 10.45 do ok. godz. 12.00 kursuje z Małego Płaszowa do przystanku Lubicz bez zmian, a następnie ul. Westerplatte, ul. Starowiślną, ul. Na Zjeździe, ul. Limanowskiego i dalej po swojej trasie do Borku Fałęckiego.

Na zmiany muszą przygotować się też pasażerowie autobusów:

- linia nr 114 od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 13.30 kursuje trasą: Chełmońskiego Pętla, ul. Stawowa, ul. Armii Krajowej, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha, al. Krasińskiego, most Dębnicki, rondo Grunwaldzkie i dalej po swojej trasie. Linia na trasie objazdowej zatrzymuje się na istniejących przystankach. Powrót od pętli Pod Fortem do przystanku

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2018.10.13 14:59:11

Bieganie w Krakowie jest niebezpieczne dla zdrowia, znowu mamy w powietrzu smog.

W Krakowie na pewno nie biegamy dla zdrowia tylko po to, żeby szybciej nabawić się choroby płuc lub jeszcze gorszych dolegliwości.

2018.10.13 08:10:02

DO WSZYSTKICH HEJTEROW: zamiast wachac swoje smrody i narzekać ze doopy nie mozecie przewiesc swoim golfem w dizlu. .. STANCIE NA STARCIE! Poscigajcie sie np ze mna. To tu zaprsszam do rywalizacji i konfrontacji. Zobaczmy wtedy jakie harde zuchy jesteście ;)

2018.10.13 08:07:03

Super @ powodzenoa biegacze. Niech wszyscy hejterzy wsadza nosy w swoje pierdy albo do rury wydechowej. Bo widac tylko takim powietrzem potrafia oddychac.

2018.10.12 23:44:23

Przeź takie coś musze powiedzieć jedno: nienawidzę pseudosportowcow. Od zawodów są stadiony. Można też pobiegać po lesie, po parku. Ale serio, centrum stolicy Małopolski? Super. Zdaniem rządzących w weekendy ludzie nie pracują tylko wszyscy pójdą oglądać kolejne durne biegi. Pewnie, uwielbiam wstawać godzinę wcześniej żeby spokojnie dostać się na uczelnie. O ile w ogóle tam dojadę.

2018.10.12 22:40:16

to jakaś masakra....

2018.10.12 21:31:42

Oczywiście,że tak,mądre głowy niech wymyślą coś sensownego, a nie utrudnianie życia w mieście gdzie nawet nie ma gdzie roweru postawić . W takich warunkach na pewno na zdrowie to nie wyniesie. W każdym normalnym kraju takie rzeczy organizuje się w miejscach nie komplikującym życia mieszkańców. Co miesiąc jakieś maratony i wy myślicie ,że to zdrowy duch w otrutym ciele ,gratulacje

2018.10.12 19:25:27

Dlaczego zamyka się ruch samochodowy, żeby garstka rowerzystów czy rolkarzy przejechała się po ulicy czy to jest konieczne? W niedziele znowu biegi, ludzie zrozumcie, że najlepiej pobiegać w lesie.

2018.10.12 18:37:24

Ja rozumiem 2-3 duże imprezy biegowe w roku - Maraton dwie mniejsze imprezy, ale co takiego jest w biegaczach, że dla ich przyjemności pół miasta jest zamykane kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt razy w roku? Może rozgrywajmy też mecze tenisowe na Alejach, skoki w dal na Grzegórzeckiej i mecze piłki nożnej na rondzie Mogilskim.

Dlaczego takie imprezy nie są organizowane np. w Brzegach, Puszczy Niepołomickiej czy gdzieś, gdzie nie będzie to innym przeszkadzać? I proszę mi tu nie mówić o "aktywnym trybie życia" Jeżdżę sporo na rowerze, rolkach, gram w tenisa, ale nikomu nie przeszkadzam. Nie mówiąc o tym, że ludzie, którzy się nie ruszają mają prawo spędzać czas, jak im się podoba i np. chcieć pojechać do kina, a nie stać w korkach i czekać aż biegacze skończą się bawić w miejscach, które z założenia służą do czego innego

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3