Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40 tys. mieszkańców zostaje dziś bez wody [WIDEO]

Marcin Karkosza
infografika Grażyna Gajewska
Wodociągi szykują duży remont. Około 40 tys. mieszkańców będzie bez wody przez 36 godzin. Na ten czas warto przygotować ok. 50 litrów na osobę, ale będą też zastępcze punkty poboru.

WIDEO: Kraków. Wodociągi szykują duży remont. 40 tys. mieszkańców bez wody przez 36 godzin

Autor: Marcin Karkosza

Planowane na 1 i 2 lipca "zakręcenie kurków" ma związek z modernizacją sieci wodociągowej na południu Krakowa. Remont obejmie wybudowaną w latach 70. magistralę przy ul. Szarych Szeregów. Jest to jedna z głównych magistral rozprowadzających wodę dopływającą do Krakowa z Zakładu Uzdatniania Wody Raba zlokalizowanego w Dobczycach. Zakład ten produkuje wodę dla około 60 proc. mieszkańców miasta.

- Remont jest konieczny, bo obiekt nie był odnawiany od chwili powstania - wyjaśnia Mieczysław Góra, dyrektor techniczno-inwestycyjny i wiceprezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Urządzenia tam zamontowane są już zużyte, a w dodatku nie posiadają automatyki, dzięki której możliwe jest dokładniejsze sterowanie dostawami wody.

Aby prace mogły zostać przeprowadzone, konieczne jest spuszczenie wody z obiektu. Przy okazji zamontowane zostaną tzw. przepustnice, które pomagają regulować przepływ wody, przy ulicach: Zakopiańskiej, Zawiłej, Jugowickiej i Mariackiej. Z powodu prac, przez ok. 36 godzin (od godz.1, 1 lipca do godz.13, 2 lipca) dostępu do bieżącej wody pozbawieni będą mieszkańcy 10 osiedli: Wróblowic,Swoszowic,Jugowic,Opatkowic,Klinów, Żywieckiego, Kobierzyna,Sidzina,Skotnik,Libertowa w gminie Mogilany oraz części osiedli na Ruczaju pomiędzy ulicami Zakopiańską i Bobrzyńskiego.

Mieszkańcy okolic tej ostatniej mogą jednak liczyć, że woda nie całkiem zniknie z kranów. - Dysponujemy w tym miejscu dodatkową przepompownią, która będzie wysyłać wodę do odbiorców. Jednak ze względu na to, że nigdy nie była używana w takim zakresie, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, na jakim obszarze dostarczy wodę - tłumaczy Mieczysław Góra.

Pozostali mieszkańcy muszą radzić sobie w inny sposób. - Radzimy zachować ok. 50 litrów wody na osobę, jednak będziemy starali się zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców - dodaje przedstawiciel MPWiK.

Na czas przerw w dostawie wody zostały wyznaczone zastępcze punkty poboru wody na sieci wodociągowej (wszystkie wymieniamy w ramce obok). Są to zdroje uliczne lub hydranty, na które zostaną nałożone specjalne nakładki pozwalające na pobranie wody. Będą też oznaczone.

- We wszystkich woda została już przebadana, jest zdatna do picia - zapewnia Mieczysław Góra. Oprócz tego w sytuacjach nadzwyczajnych woda do mieszkańców ma być dowożona cysternami. - Przygotowaliśmy siedem takich pojazdów, zwiększymy także liczbę dyspozytorów, którzy będą odbierać telefony na naszej infolinii.

MPWiK zapewnia, że na osiedlach, gdzie nie będzie wody, rozpoczęto już akcję informacyjną. - Zapowiedzi utrudnień pojawią się w mediach, rozwiesiliśmy 2 tys. plakatów oraz nawiązaliśmy współpracę z kurią, aby wierni otrzymali informacje po mszach - wymienia Robert Żurek, rzecznik MPWiK. - Chcemy, aby wszyscy byli przygotowani na brak wody w kranach - dodaje.

Według Macieja Nazimka, przewodniczącego rady dzielnicy Swoszowice, którą w znacznym stopniu dotkną utrudnienia, o panice wśród mieszkańców nie powinno być mowy. - Plakaty rzeczywiście pojawiły się w okolicy i większość mieszkańców podchodzi spokojnie do planowanego wyłączenia wody - podkreśla.

Efektem prac na początku lipca ma być lepsze działanie systemu dystrybucji wody np. podczas awarii. - Jeśli kiedyś doszłoby do usterki, nie będzie już konieczności wyłączania dostępu do wody dla mieszkańców całego obszaru - tłumaczy Mieczysław Góra.

Przedstawiciele MPWiK zapowiedzieli także kolejne prace inwestycyjne. - Aby maksymalnie zwiększyć niezawodność sieci, będziemy chcieli zdublować wszystkie zasilania - zdradza Góra. - Podwójne rury pozwolą na osiągnięcie stanu, w którym nigdy nie będzie trzeba wyłączać dostępu do wody dla krakowian. Pierwsza tego typu inwestycja ma zostać zrealizowana na północy Krakowa, dokładna data rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znana.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto