Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: Rynek Główny znowu będzie przeciążony imprezami

Anna Agaciak
Według radnych dzielnicy Stare Miasto  - targi bożonarodzeniowe i wielkanocne można przenieść na pl. Szczepański
Według radnych dzielnicy Stare Miasto - targi bożonarodzeniowe i wielkanocne można przenieść na pl. Szczepański Wojciech Matusik
Specjalnie powołany magistracki zespół miał przez kilka miesięcy opracować listę prestiżowych imprez, które mogłyby się odbywać w Rynku Głównym (tzw. listę Premium). Urzędnicy właśnie skończyli pracę. Okazuje się jednak, że lista... jest taka sama, jak rok temu.

Radni dzielnicy I (Stare Miasto) nie kryją irytacji. - Przecież odnowiony już Mały Rynek i remontowany plac Szczepański miały przejąć część imprez z przeciążonego Rynku Głównego - denerwuje się Bogusław Krzeczkowski, przewodniczący dzielnicy.

Złość radnych jest uzasadniona. Na liście Premium nie kończy się bowiem długi harmonogram wydarzeń w Rynku. Dodatkowo bowiem prezydent wydaje jednorazowe zgody na imprezy okazjonalne. - Na przykład 50-lecie szkoły pożarniczej czy 100-lecie Harcerstwa Polskiego - wymienia Tadeusz Czarny, dyrektor wydziału spraw administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.

Imprez jubileuszowych ma być w tym roku na Rynku kilkanaście. Dyrektor Czarny zastrzega, że nie wlicza w nie zgromadzeń religijnych i patriotycznych, na które magistrat nie wydaje zgody, bo odbywają się na mocy przepisów ustawowych.

- Jako gospodarze dzielnicy życzylibyśmy sobie, aby przynajmniej targi bożonarodzeniowe i wielkanocne, ze smrodzącymi grillami, przenieść na inne place - proponuje Krzeczkowski. - Nic z tego! Nikt nas o zdanie nie pyta - stwierdza zrezygnowany.

Zdaniem mieszkańców Starego Miasta Rynek jest zdecydowanie za bardzo obciążony hałasem i imprezami. Mają one negatywny wpływ na zabytkowe kamienice, Sukiennice, ratusz i kościół Mariacki. - Uważamy, że część koncertów, występów artystycznych, zjazdów mogłoby się odbywać się na przykład na placu Wolnica, Rynku Podgórskim czy placu Niepodległości - wymienia Bożena Nawrocka, mieszkająca przy ul. św. Gertrudy.

- Rynek Główny nie musi być jedynym miejscem na imprezy - dodaje Krzeczkowski i sugeruje, aby iść za przykładem Wiednia. - W sylwestra, bale i koncerty odbywają się tam na kilku placach miasta. Dzięki temu impreza nie ma charakteru masówki i promuje wiele pięknych miejsc.

Filip Szatanik z biura prasowego UMK wyjaśnia, że każdy, kto chce robić imprezę w Krakowie marzy, aby odbywała się ona właśnie w Rynku Głównym. - Mamy jednak świadomość, że trzeba listę imprez w tym miejscu odchudzić. Pracujemy nad tym. Jeszcze kilka lat temu odbywało się tu ponad 160 imprez rocznie. Liczba ta maleje.

Szatanik dodaje, że urzędnicy przygotowują też promocję odnowionych już miejskich placów, aby proponować je organizatorom.

Prestiżowa lista Premium

1. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
2. Targi Wielkanocne
3. Inauguracja Juwenaliów
4. Festiwal Nauki
5. Parada Smoków i intronizacja Króla Kurkowego
6. Festiwal Zaczarowanej Piosenki - Fundacji Mimo Wszystko
7. Noc Teatrów
8. Europejskie spotkania kolekcjonerskie
9. Festiwal Teatrów Ulicznych
10. Tańce Dworskie
11. Festiwal "Rozstaje"
12. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej
13. Przejazd kolarzy Wyścigu Tour de Pologne
14. Targi Sztuki Ludowej
15. Święto Bożego Ciała
16. Mityng Roberta Korzeniowskiego "Na Rynek Marsz"
17. Cracovia Maraton
18. Bieg Kościuszkowski
19. Targi Bożonarodzeniowe
20. Sylwester

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto