Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: supermateriał z AGH wyleczy ubytki kości

Edyta Tkacz
Materiał do leczenia kości można swobodnie dostosować do rozmiarów ubytków
Materiał do leczenia kości można swobodnie dostosować do rozmiarów ubytków wojciech matusik
Naukowcy z krakowskiej AGH stworzyli materiał, który pomoże w leczeniu ubytków kości. Co ważne, pacjent, u którego zastosuje się nowatorską terapię, nie będzie później znowu operowany, celem pozbycia się z organizmu wszczepionego materiału, gdyż sam wchłonie się on w ciało.

Czytaj też: Kraków: namiot domem bezdomnego Witolda

- Materiał, który opracowaliśmy, służy do leczenia ubytków, które powstały w wyniku urazów kości lub usunięcia z nich nowotworów. To ubytki, które ze względu na swój rozmiar i charakter same nie mogą się zagoić - tłumaczy prof. Elżbieta Pamuła z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Materiał można dostosować do wielkości ubytku. Stanowi swoiste "rusztowanie", na którym odradzają się komórki organizmu. Dzieło naukowców z krakowskiej AGH wygląda jak białe, porowate tabletki.

- Materiał stymuluje komórki, żeby same zainicjowały procesy naprawcze w miejscu ubytku. Na tym właśnie polega medycyna regeneracyjna - mówi prof. Pamuła.

Obecnie ubytki kości leczy się za pomocą przeszczepów lub implantów, ale nie są to idealne metody. Pobieranie materiału kostnego odbywa się także od osób zmarłych, ale nie jest to proste ani tanie.

- Z kolei w przypadku autoprzeszczepu tkankę należy wycinać ze zdrowego fragmentu kości, czyli w jednym miejscu uszkadza się tkankę, żeby w innym miejscu ją leczyć - zauważa.

Prace nad materiałem trwały ponad 10 lat, były bardzo kosztowne, pochłonęły sumy rzędu "milionów złotych". Naukowcy najpierw starali się poznać budowę tkanki kostnej, którą chcieli zastąpić. Próbowali wykorzystywać różnego rodzaju materiały.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyły się testy na królikach. Zgodę na badania wyraziła tamtejsza komisja etyczna. Naukowcy są już na finiszu analizowania wniosków z przeprowadzonych badań.

Aby w przyszłości można było zastosować materiał do leczenia ludzi, należy jeszcze uzyskać zgodę odpowiedniej komisji bioetycznej na przeprowadzenie badań klinicznych.

- Potrzebny jest także producent, który zacząłby go wytwarzać i podjął kroki mające na celu wpisanie nowego materiału do rejestru wyrobów medycznych - mówi prof. Pamuła.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków: supermateriał z AGH wyleczy ubytki kości - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto