Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstyd! W marketach kradniemy na potęgę

Maria Mazurek
Klienci Kauflandu kupią pusty słoik. Kawę odbiorą potem
Klienci Kauflandu kupią pusty słoik. Kawę odbiorą potem Michał Sikora
Najczęściej ze sklepowych półek znikają słodycze, alkohole, kawa, golarki. Hipermarkety muszą "wliczyć w koszty" straty sięgające 1,5 proc. ich dochodów. Nic dziwnego, że w walce z kradzieżami sięgają po niekonwencjonalne sposoby. Tak jak market Kaufland, w którym dostaniemy jedynie puste opakowanie po kawie czy czekoladkach. Zawartość odbierzemy dopiero za kasami.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Kamery przemysłowe, system alarmowy EAS (bramki i klipsy dołączane do towarów)i strzegący sklepów ochroniarze - to najpopularniejsza broń w walce handlowców ze złodziejaszkami. Przedstawicie supermarketów nie ukrywają, że mają i inne, tajne sposoby. - Nie chcemy jednak ich ujawniać, bo spalimy temat - ucina Jarosław Kaduczak, rzecznik Kauflandu.

W podobnym tonie wypowiada się Paweł Tymiński, rzecznik grupy Jeronimo Martins, która jest właścicielem m.in. popularnej w Polsce "Biedronki". - Mamy swoje optymalne sposoby, ale proszę wybaczyć, nie podzielimy się nimi - mówi tajemniczo.

Jak "optymalne" sposoby by to jednak nie były, statystyki pokazują, że hipermarkety batalię z drobnymi złodziejaszkami wciąż przegrywają. W Polsce w skali roku handlowcy tracą w niej nawet kilka miliardów złotych.

Michał Kondzior z biura prasowego małopolskiej policji przyznaje, że kradzieże w marketach to jedno z najbardziej znanych funkcjonariuszom wykroczeń. - Tylko do dwóch dużych hipermarketów w okolicach krakowskich Czyżyn funkcjonariusze od początku roku byli wzywani już ponad 150 razy - podaje.

A przecież to jedynie przypadki, które zostały zgłoszone na policję. W praktyce ochrona sklepu często idzie delikwentowi na rękę, nie wzywając służb. - "Podjadaczy", czyli tych, którzy na terenie sklepu degustują owoce i słodycze, po prostu informujemy, że nie jest to darmowe i prosimy o zapłatę - przyznaje Grzegorz Nowak z biura prasowego marketu "Real".

Niektórzy złodzieje starają się wzbudzić w ochronie litość. - Kiedyś zatrzymaliśmy mężczyznę, który schował płytę DVD w wózku inwalidzkim - opowiada Nowak. - Takie sprawy są szczególnie stresujące dla ochrony - zaznacza.

Ochroniarze nie mają zresztą wobec klientów - nawet tych, których podejrzewają o kradzież - nieograniczonych praw. - Klienci mogą, ale nie muszą poddać się przeszukiwaniu przez pracowników ochrony - wyjaśnia Jerzy Gramatyka, rzecznik praw konsumenta w Krakowie. - Sytuacja, w której ochrona przeszukuje nas bez naszego przyzwolenia, jest złamaniem prawa i naruszeniem dóbr osobistych - zaznacza.

W takich sytuacjach ochrona wzywa policję.

Ostre, kontrowersyjne, zabawne. Czytaj blogi Przemka Franczaka i Pawła Zarzecznego

Chcemy taniego Paliwa! **Podpisz petycję do polityków przed wyborami**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto