Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1000 warsztatów kaligrafii od 1985 roku w TPPCH-Chiński Nowy Rok

wiadomosci24.pl
1000 lekcji kaligrafii chińskiej zorganizował w ciągu 30 lat nieprzerwanej działalności w blisko 50 ośrodkach kultury Krakowa i Małopolski Oddział Krakowski TPPCH. Instytut Konfucjusza w Krakowie 17 II o g. 17 spodziewa się setek dzieci.

Na zdjeciu chiński mistrz kaligrafii Liu Xinming i polskie dzieci

Pora na osobiste wspomnienie dotyczące moich kontaktów z kulturą chińską. Pierwszym Chińczykiem, który pomagał mi prawie 15 lat w popularyzowaniu tej kultury w Krakowie był radca ds kultury Ambasady CHRL pan Tong Song Ru, bardzo dobrze mówiący po polsku. Wspominam o tym dlatego, że przygotowując w 1985 roku w prowadzonym przeze mnie kinie "Kiltura" pod Barnami naukowej ogólnopolskiej sesji "Filmowe podróże do Chiń" a potem dziesiatki innych pod szyldem TPPCH przyjąłem zasadę prezentowania również obok filmów fotografii chińskiej, a nastepnie także kaligrafii.
Pierwsza wystawa miała tytuł "Bajkowy świat chińskiej fotografii", a pierwsze zajęcia z kaligrafii noworocznej "Bajkowy świat chińskich zwyczajów i tradycji". Setki zdjęć chińskich fotografów wyselekcjonowanych z milionów zdjęć 100.000 fotografow z Chin zachwycała krakowian i mieszkańców kilkudziesięciu ośrodków kultury w Małopolsce Zachodniej przez 30 ostatnich lat. Pamiętam dobrze zdjęcie z pierwszej wystawy, które mnie do dzisiaj inspiruje. gdy patrzę fotograficznie na rzeczywistość o tytule "Mały czerwony kwiat na stoku góry Tian"...
Dla uświetnienia otwarcia tych wystaw podawano czasem przygotowywane na oczach widzów chińskie pierożki a potem lubiane przez dzieci banany w cieście po chińsku bez jajka i cukru ale z miodem. I niemal od początku wernisaż składał się z mojej analizy pięknego noworocznego oryginalnego kalendarza chińskiego wydanego przez Ministrestwo Kultury CHRL. Kalendarze te zawdzieczałem panu Tong Song Ru i oczywiście pytałem go o chińskie podpisy i przepiękne kaligrafie na nich Potem zaprosiłem w 1985 roku do krakowa polskiego malarza i kaligrafa Stanisława Tworzydło. Spróbowałem sam je malować. I uczyć dzieci od przedszkoli po licea elementów chińskiej kaligrafii świątecznej. Przedszkolaki z Jaworzna nie chciały tego dnia pójść ani na obiad ani spać. Ale ze stu sposobów kaligrafowania słowa fu (szczęście) opanowałem tylko 10. Były to setki może nawet tysiąc tego typu zajęć elementarza kaligrfaowania. Bywalo że i tysiąc dzieci malowało chińską kaligrafię po obejrzeniu w kinie na kilku seansach sprowadzonego nowego filmu chińskiego.
Pod koniec lat 90 ych spotkałem w Krakowie Liu Xinminga wielkiego mistrza kaligrafii z Tajwanu który wtedy był studentem Studium Językowego UJ, któremu pomogłerm wraz z restauratorem Tan Yolin zorganizowac autorską pierwszą w dziejach Krakowa wystawę kaligrafii. Mistrz sporo nas w Krakowie nauczył w sztuce kaligrafowania zresztą zobaczcie zdjęcia ...
Nieporozumienia wokół 'wigilii" Chińskiego Nowego Roku. Czym jest dla Chińczyków i ich prastarej tradycji?
Swoje przemyslenia na temat święta Chińskiego Nowego Roku zawarłem w artykule w marcu 2003 roku (Roku Kozy) na lamach podbeskidzkiego "Nowego Forum Gospodarczego" a takze w latach 1987 - 1997 na łamach "Echa Krakowa".
Od roku 2000 stawiam także chiński horoskop dla Polski i polskich artystów. Generalnie Rok Kozy zawsze groził wprawdzie jakims indywisualnym pechem czy potknięciem ale oznaczał np. wyciszenie zbiorowych konflitków zbrojnych, epidemii itp. Tak było w latach 2003/2004 gdy epidemia SARS uniemożliwiła wyjazd do Chin aż dwóm ekipom polskich filmowców, z gotowym filmem "Quo vadis" Jerzemu Kawalerowiczowi i opóźniła realizację o rok filmu "Kochankowie Roku Tygrysa"z Michałem Żebrowskim. Dobrze pamietam jak prognozowałem aktorowi - nie pojedzie w daleką podróż za to kupi dom. W Zakopanem!
A teraz wiećej szczegółow o Nowym Roku Chińskim:
"Chińczycy wychodzą o północy z domów lub salek restauracyjnych i wystrzeliwują w niebo race, które zresztą sami przed wiekami wynaleźli. Powitanie roku związane dawniej z kultem przodków, było spotkaniem całej rodziny na uroczystej kolacji w domu, dziś zamienia się trochę w zwykłe ucztowanie, zwłaszcza na emigracji ? w restauracjach, rzadko w taneczne pas, bo to nie europejski Sylwester. Dla Chińczyków to coś w rodzaju sutej wigilii. Jak by się uprzeć to można znaleźć jeszcze inne analogie. Tyle tylko, że Nowy Rok chiński jest ruchomy.
Na przykład horoskopy i wróżby nabierają wtedy mocy, co roku, z racji wkroczenia pod patronat kolejnego zwierzęcia. Z Roku Konia weszliśmy tym razem w Rok Kozy. Podobno tamtejsi kaligrafowie twierdzą, że kto się urodzi w Roku Kozy, nie odniesie wielkich sukcesów w życiu. Chyba, że stale będzie odczyniał złą wróżbę. Odczyniamy wrzucając do miski z wodą, wycięta z papieru figurkę zwierzęcia, pod którego znakiem dana osoba się urodziła. Dwanaście zwierząt patronuje dwunastu kolejnym latom, rok po roku, potem cykl się powtarza. Te znaki chińskiego "zodiaku" mają wpływ na charakter, osobowość i zdolności urodzonego pod nim człowieka, wskazują, z kim najlepiej wejść w związek małżeński. Dobrze jest na przykład urodzić się pod znakiem Smoka, Psa lub Konia, źle Kozy lub Szczura.
Obecny rok Kozy oznacza zawarcie pokoju w miejscach konfliktów. W Roku Kozy los będzie sprzyjał artystom i kulturze.
Chińczycy dekorują sklepy i domy kolorowymi romboidalnymi lub prostokątnymi papierami pomalowanymi czerwoną i złotą farbą ze słowem fu, czyli szczęście. I pięknie kaligrafują: wszystkiego najlepszego, szczęścia w roku Kozy... Z okazji Chińskiego nowego Roku obchodzonego na Wschodzie na przełomie stycznia i lutego, kaligraficznie wypisane życzenia, pojawiły się na murach i papierowych dekoracjach w wystawach sklepów. Także na wielu budynkach pojawiają się jako element dekoracji elewacji i jako komentarz polityczny.
Chiński Karnawał trwa dwa tygodnie, kończy go parada lampionów, chińskich lamp. Na południu Chin na przykład w Kantonie, gdzie jest już bardzo ciepło, jest to Święto Kwiatów. W ogóle chiński nowy rok to Święto Wiosny."( W. Adamik "Chiny i Świat w Roku Kozy".
Filmik z występów dla delegacji polskiego TPPCH pod przewodnictwem bylego ambasadora w Pekinie dr Zdzisława Góralczyka w restauracji Pekinie w 2009 r.
Obchody Chińskiego Nowego Roku pod Wawelem
W poprzedniej części artykułu zobacz napisałem jak bedzie wyglądał wieczór 17 II 2015 roku w Krakowie. Tego wieczora Chińczycy i miłośnicy kultury i tradycji tego kraju powitają nadchodzący Chiński Rok Kozy.
Pora podać dokładniejszy program wielu noworocznych imprez - spotkań z kulturą i innymi dziedzinami zycia z Chin pod Wawelem w lutym. Koordynatorem gł. obchodów jestw tym roku krakowski Instytut Konfucjusza.
Uroczystosco noworoczne zaczęły się już ... 7 lutego w krakowskim kinoteatrze "Wrzos"
Plakat uroczystościw kinie 'Wrzos":
Instytut Konfucjusza informuje także o następujących noworocznych imprezach 17 II, 19 II i 28 II w Krakowie:
17 II 2015 r.:
godz. 16.00 - zajęcia z kaligrafii i języka chińskiego dla dzieci
godz. 17 i 18 - wykłady na temat chińskich zwyczajow noworocznych
godz. 19.00 Koncert zespołu tańca i muzyki Filharmonii z miasta Shanghai (Auditorium Maximum UJ) - brak zaproszeń!
Od 19 lutego po wernisażu tego dnia w Muzeum Narodowymmm na którym wystąpi z córkami wybitna pianistka Man LI Szczepańska do lipca zobaczymy eksponaty zwiażane ze świętem chińskiego Smoka; 28 lutego w Instytucie Konfucjusza odbędzie się Dzień Chińskiej Medycyny.
Cały tekst: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,17372362,Najwieksze_w_Polsce_obchody_chinskiego_swieta_beda.html#ixzz3RK0AnIsM
Nie mogę "przemilczeć" jak to robią niektórzy działalności "noworocznej" pd 30 lat Oddziału Krakowskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko Chińskiej.
Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Chińskiej Oddział Krakowski
(30 lat nieprzerwanej działalności 1985 - 2015)
11 lutego 2015 roku od godz. 17 do 18.30 najstarsi stażem członkowie Oddziału Krakowskiego Towarzystwa Przyjażni Polsko Chińskiej w tym prof. Jerzy Jacek Zalasiński zapraszają do restauracji ORIENTALNEJ "Ha Long" w Krakowie ul, Św. Marka 23 na dyskusję panelową przy chińskim menu, które zamawiamy we własnym zakresie, wszystkich chętnych do zapisania się do towarzystwa.
Ilość miejsc ograniczona! Proszę o zgłaszanie udziału telefonicznie 660 453 492 redaktor WIESŁAW ADAMIK
.
Jesli ktoś chce opowiedziec o swojej podróży do Chin, szkole języka chińskiego świętowaniu "po chińsku" oraz spotkaniach zwlaszcza z seniorami w CHRL i innvch krajach Azji zapraszamy szczególnie!
.
Polecamy stronę restauracji oreintalnej: https://www.facebook.com/RestauracjaOrientalnaHaLong
Dania wietnamskie i chińskie są smaczne i niedrogie!
Oficjalna strona krakowskiego TPPCH jest w facebooku a informcje o niektórych spotkaniach takze na stronie oficjalnej ZG TPPCH. W tym portalu było od 2013 roku ok 10 relacji z tych spotkań i koncertów polsko chińskiej pianistki Man Li Szczepańskiej, sztandarowej postaci krakowskiego TPPCH od 2009 roku.
Cały materiał zobacz na:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1000 warsztatów kaligrafii od 1985 roku w TPPCH-Chiński Nowy Rok - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto