Wybierz region

Wybierz miasto

  Zmieniają nasz przemysł

  Autor: rtk

  2002-01-09, Aktualizacja: 2004-12-18 01:21 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Zakłady Kablowe TeleFonika, spółka-córka HTS Slag Recycling i związany z Małopolską przedsiębiorca Zbigniew Jakubas, prezes Multico otrzymały honorowe tytuły ,Tego, który zmienia polski przemysł".

  Zakłady Kablowe TeleFonika, spółka-córka HTS Slag Recycling i związany z Małopolską przedsiębiorca Zbigniew Jakubas, prezes Multico otrzymały honorowe tytuły ,Tego, który zmienia polski przemysł". Nadają je wspólnie Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości i miesięcznik ,Nowy Przemysł". Wśród wyróżnionych są również: Jerzy Szymura, prezes firmy 2 Si i Południowy Koncern Energetyczny, w skład którego wchodzi Elektrownia Siersza, a także 5 innych firm z Giełdą Papierów Wartościowych na czele.


  Nagroda dla TeleFoniki zbiegła się z informacją, że Krakowska Fabryka Kabli, (w której podmiotem dominującym jest TeleFonika) nabyła w wyniku wezwania 88 mln akcji Elektrimu Kable. Grupa TeleFoniki wzmacnia się o trzy kablownie - w Szczecinie, Bygdoszczy, Ożarowie i będzie stanowiła zespół, którego obecność musi być zauważalna na światowych rynkach. Kable mogą stać się tak poszukiwaną polską specjalnością eksportową, a pojawienie się dużej i nowoczesnej polskiej firmy w jednej dziedzinie przemysłu pomaga w promocji innych przedsiębiorstw.


  - Przyznany tytuł jest dla nas miłym zaskoczeniem - powiedział rzecznik TeleFoniki Krzysztof Szcześniak.- Tym bardziej, że jury swą decyzję podejmowało jeszcze przed naszym zakupem, który skokowo powiększa możliwości grupy.


  Kolejny laureat - firma Slag Recycling to wspólne przedsięwzięcie Huty im. Sendzimira i Centrum European Recovery Holdings. W ciągu zaledwie kilku lat swej działalności udowodniła, że można zrobić wiele dla środowiska, całkiem przyzwoicie na tym zarabiając. Spółka eksploatuje największą hałdę HTS, na której leży 20 mln t żużla wykorzystywanego do produkcji kruszyw. Jak powiedział nam Grzegorz Polus, specjalista ds. marketingu, od 1998 roku produkcja wzrosła z 800 tys. do ponad 2 mln t, a załoga z 70 do 240 osób.


  Trzeci małopolski laureat, Zbigniew Jakubas jest m.in. właścicielem dwóch wytwórni odzieżowych, posiada w Lublinie rozgłośnię radiową, drukarnię i lokalną gazetę, inwestuje w budownictwo. Wraz z BREBankiem kupił przejściowo akcje Optimusa, które zamienił z kolei na obligacje ITI. Należąca do Jakubasa firma Multico ma znaczący pakiet akcji Mennicy Państwowej, a także połowę udziałów w wytwórni wody mineralnej Multivita w Tyliczu. W tym ostatnim przedsięwzięciu jest od niedawna partnerem dynamicznie rozwijającego się wadowickiego Maspexu.


  Kolejny wyróżniony, Jerzy Szymura, jest jednym z prekursorów branży informatycznej w Polsce, ale nagrodę otrzymał głównie za realizację swej wizji ,Autostrady nowych technologii" - przedsięwzięcia promocyjnego, lansującego nowoczesność w gospodarowaniu. Udało mu się zyskać dla sprawy poparcie władz województwa małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego.


  Tytułem ,Tego, który zmienia polski przemysł" nagrodzono też Południowy Koncern Energetyczny, który powstał z połączenia 5 elektrowni (w tym elektrowni Siersza). To dziś najsilniejsza firma energetyczna w Polsce, która ma 17 proc. udziału w krajowej produkcji prądu.


  Nagrody miesięcznika, którymi w tym roku wyróżniono też Giełdę Papierów Wartościowych, firmę Petro Oil, Impexmetal, Stocznię Gdynia i Rafinerię Czechowice, przyznane zostały dopiero po raz drugi, ale jak się wydaje mają szansę utrzymać swoje wysokie miejsce wśród podobnych wyróżnień.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)