Wybierz region

Wybierz miasto

  Zakonnicy otworzą park Jalu Kurka

  Autor: MARTA PALUCH

  2008-07-23, Aktualizacja: 2008-07-23 07:30 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Zamknięty od ponad roku park przy ul. Szlak może znowu służyć krakowianom. Właściciele terenu, ojcowie salwatorianie chcą zrewitalizować teren i oddać go na cele publiczne.

  Zamknięty od ponad roku park przy ul. Szlak może znowu służyć krakowianom. Właściciele terenu, ojcowie salwatorianie chcą zrewitalizować teren i oddać go na cele publiczne. Planują też otworzyć tam swoje centrum formacyjne. O kontrowersjach związanych z użytkowaniem parku pisaliśmy kilkakrotnie. Mieszkańcy pobliskich ulic wielokrotnie protestowali przeciwko zamknięciu obiektu przez zakonników. Park jest bowiem jedynym miejscem w okolicy, gdzie mogli przyjść z dziećmi i odpocząć od zgiełku. Od czasów przedwojennych był udostępniany mieszkańcom.


  Salwatorianie właśnie wystąpili z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy (wz) dla tego terenu. Obecnie jest on w złym stanie - alejki zarosły trawą, huśtawki na placu zabaw nie nadają się do użytku. Zakonnicy zlecili prace porządkowe, w planach jest rewitalizacja. - Zatrudnimy specjalistów od projektowania parków - mówi ks. Józef Tarnówka, rzecznik salwatorian. Podkreśla, że upublicznienie terenu odbędzie się na pewnych warunkach. - Nie będzie otwarty w dzień i w nocy jak poprzednio. Wandale niszczyli obiekt - przyznaje ks. Tarnówka.


  Podkreśla, że zasady udostępnienia terenu zostaną określone już po decyzji o wz. Obok terenu parku, przy byłej siedzibie Radia Kraków ma powstać Europejski Ośrodek Salwatoriańskiej Formacji. Mają się tam odbywać rekolekcje, szkolenia dla świeckich i formacja dla wychowawców seminaryjnych. Krakowianie będą mogli korzystać z parku najwcześniej za dwa lata - po decyzji o wz. Zakonnicy nie planują otwarcia parku przed tym terminem.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)