Wybierz region

Wybierz miasto

  Punkty na wagę liceum

  Autor: (JGH)

  2000-05-23, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Dziś ostatnie ósme klasy w najnowszych dziejach polskiej oświaty zdają egzamin z języka polskiego. Jutro - matematyka. Wyniki tych testów będą decydować o przyjęciu do szkoły średniej.

  Dziś ostatnie ósme klasy w najnowszych dziejach polskiej oświaty zdają egzamin z języka polskiego. Jutro - matematyka. Wyniki tych testów będą decydować o przyjęciu do szkoły średniej. Miejsca w szkołach prowadzących do matury zagwarantowano dla 72 proc. tegorocznych absolwentów podstawówek.


  Do dzisiejszego badania kompetencji z języka polskiego przystąpić ma ok. 54 tys. ośmioklasistów, w tym licząca ok. tysiąca grupa uczniów z ościennych województw, którzy chcą kontynuować naukę w małopolskich liceach i technikach.


  - We wszystkich szkołach egzamin zaczyna się o godz. 9. Z języka polskiego będzie trwał dwie godziny, testy z matematyki uczniowie będą rozwiązywać w środę przez 100 minut - poinformował nas wczoraj dyrektor Józef Winiarski z Małopolskiego Kuratorium Oświaty.


  Egzamin będzie podobny do próbnego, przeprowadzonego w lutym. Wówczas uczniowie otrzymali fragment utworu literackiego i na jego podstawie odpowiadali na pytania, które miały przede wszystkim wykazać umiejętność poprawnego posługiwania się ojczystym językiem.


  Jutro egzamin z matematyki. W każdym z testów do zdobycia jest po 40 punktów. O przyjęciu do szkoły średniej decydować będą wyniki egzaminów oraz oceny na świadectwie (w sumie z pięciu wybranych przedmiotów maksymalnie 20). Kuratorium określiło minimum, które powinien uzyskać każdy uczeń ubiegający się o legitymację liceum ogólnokształcącego czy technikum. Wynosi ono 50 punktów.


  - W tym roku szkoły średnie w Małopolsce zamierzają przyjąć blisko 40 tys. uczniów, czyli ok. 72 proc. absolwentów ósmych klas. W liceach ogólnokształcących czeka na nich ponad 19,5 tys. miejsc, w technikach blisko 13 tys., w liceach technicznych i zawodowych ponad 6,3 tys. W zasadniczych szkołach zawodowych mamy w Małopolsce blisko 16 tys. miejsc - podała dyr. Teresa Kucińska z wydziału szkolnictwa ponadpodstawowego kuratorium.


  33 szkoły średnie (te najbardziej oblegane) postanowiły jednak z wybranego przedmiotu przeprowadzić w czerwcu dodatkowy egzamin dla kandydatów.


  Następny nabór, już nie do szkół średnich, lecz ponadgimnazjalnych, odbędzie się dopiero w 2002 roku. Absolwenci gimnazjum do wyboru będą mieli 3-letnie liceum profilowane lub 2-letnią szkołę zawodową.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)