Wybierz region

Wybierz miasto

  Pilot ,Sokoła" zwolniony

  Autor: HSZ

  2003-04-22, Aktualizacja: 2004-12-17 23:27 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Szymon Krawczyk, dyrektor krakowskiego oddziału Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Balicach, zwolnił pilota Henryka Serdę, który siedział za sterem śmigłowca ,Sokół" podczas lutowej akcji w Tatrach.

  Szymon Krawczyk, dyrektor krakowskiego oddziału Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Balicach, zwolnił pilota Henryka Serdę, który siedział za sterem śmigłowca ,Sokół" podczas lutowej akcji w Tatrach. Podczas ratowania licealistów spod lawiniska, zamilkły kolejno dwa silniki w śmigłowcu. Pilot ratował siebie i maszynę, lądując awaryjnie na polanie w Murzasichlu, co skończyło się uszkodzeniem helikoptera. Teraz Serda otrzymał także absolutny zakaz wstępu na teren hangaru LPR w Balicach i płytę lotniska.


  - Henryk Serda przez dwadzieścia kilka lat pracował w hangarze, to najlepszy pilot ratunkowy w Polsce, który jako jedyny ma na koncie cztery udane lądowania awaryjne, co jest ewenementem w skali europejskiej - uważają piloci.


  Jak dowiedziała się ,Krakowska", przyczyną wypowiedzenia pracy Henrykowi Serdzie jest spór jego dotychczasowego pracodawcy - Lotniczego Pogotowia Ratowniczego - Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warszawie z podmiotami podnajmującymi od LPR hangar w Balicach. Rozbieżność zdań dotyczyła lotów Serdy, w wolnym czasie, na helikopterach ,konkurencji" - radia RMF oraz firmy Polinar, dilera małych śmigłowców amerykańskiej firmy.


  - Żaden z pracowników etatowych SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe takich grup zawodowych jak: piloci, mechanicy nie może być zatrudniany przez najemcę. Najemca nie może wprowadzać na teren wynajmującego osób działających na szkodę SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, prowadzących działalność konkurencyjną oraz podważających dobre imię firmy najemcy - napisał Janusz Rogulski, dyrektor LPR w aneksie z 7 kwietnia br. do umowy z jednym z podmiotów, podnajmujących hangar w Balicach.


  W tle zwolnienia Henryka Serdy pojawiają się problemy związane ze staraniami LPR u starosty krakowskiego i wojewody małopolskiego, dotyczącymi bezpłatnego przekazania na rzecz Pogotowia hangaru w Balicach wraz z 70-arową działką, poddzierżawianą obecnie innym użytkownikom.


  - Stan techniczny tego obiektu jest skandaliczny, zarówno pod względem technicznym - czytamy o hangarze w piśmie ,konkurentów", a zarazem ,klientów" LPR do starosty krakowskiego Jacka Krupy.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)