Wybierz region

Wybierz miasto

  Pamiątki Powstań Narodowych

  Autor: mas

  2002-03-01, Aktualizacja: 2004-12-18 00:58 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Wczoraj w krakowskim Muzeum AK otwarta została pierwsza, po nadaniu imienia gen. Emila Fieldorfa ,Nila" wystawa. Pamiątki Powstań Narodowych prezentuje Marian Barbach.

  Wczoraj w krakowskim Muzeum AK otwarta została pierwsza, po nadaniu imienia gen. Emila Fieldorfa ,Nila" wystawa. Pamiątki Powstań Narodowych prezentuje Marian Barbach.


  W Muzeum zaprezentowano malutki fragment gromadzonych przez Mariana Barbacha w ciągu ponad 40 lat rarytasów. Są wśród nich niezwykle cenne, rzadkie pamiątki z Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego.


  Kolekcjoner barwnie opowiadał o zdobywaniu poszczególnych eksponatów. Jest dumny z pamiątek po Powstaniu Styczniowym. Wielu zbieraczy szczyci się posiadaniem żałobnej biżuterii z tego okresu, banknotami i medalami, ale tylko nieliczni mają oryginały. Podobnie jest z Powstaniem Listopadowym, a niewątpliwą ozdobą kolekcji Barbacha jest medal brązowy dla uczczenia jego bohaterów (orzeł lecący nad polem bitewnym, trzymający w szponach sztandar Polski i Litwy oraz srebrny medal wydany w 1833 r w Anglii dla emigrantów po Powstaniu Listopadowym.


  Marian Barbach pochodzi spod Sandomierza. W lutym 1943 r. wstąpił do AK, w konspiracji ukończył szkołę podoficerską. Brał czynny udział w Akcji ,Burza". Wojnę zakończył w stopniu kaprala, do dziś konsekwentnie odmawia przyjęcia przysługującego mu awansu na oficera. Od 60 lat jest kolekcjonerem i uznanym dziś ekspertem w dziedzinie historii wojskowości. Jest prezesem Oddziału Krakowskiego Światowego Związku Żołnierzy AK i członkiem Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)