Wybierz region

Wybierz miasto

  Opóźnienia w budowie estakady

  Autor: K.P.

  2001-05-02, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Z dwutygodniowym opóźnieniem w stosunku do harmonogramu przebiegają roboty na budowie estakady nad al. 29 Listopada. Wiadukt w ciągu ulic Opolskiej i Lublańskiej ma być oddany do użytku w listopadzie tego roku.

  Z dwutygodniowym opóźnieniem w stosunku do harmonogramu przebiegają roboty na budowie estakady nad al. 29 Listopada. Wiadukt w ciągu ulic Opolskiej i Lublańskiej ma być oddany do użytku w listopadzie tego roku. Czy wykonawca prac, cieszyński Dromex, zdąży zakończyć inwestcję przed upływem tego czasu?


  - Opóźnienia są niewielkie, z pewnością zdążymy je nadgonić - usłyszeliśmy w poniedziałek w siedzibie firmy.


  Zdaniem pracowników Dromexu poślizg wynika z faktu, iż muszą pracować tak, by w jak najmniejszym stopniu utrudniać ruch na skrzyżowaniu Opolskiej, Lublańskiej i 29 Listopada.


  - Do tej pory udało się zająć tylko po jednym pasie al. 29 Listopada w każdym kierunku - mówi kierownik robót. - Ulica jest więc przez cały czas przejezdna. Takie rozwiązanie korzystne jest dla kierowców, z pewnością jednak nie powoduje przyspieszenia prac budowlanych.


  Na większą ingerencję w wolne pasy jezdni możemy pozwolić sobie tylko w nocy, kiedy prawie nie ma ruchu Wtedy nadganiamy harmonogram.


  W tej chwili robotnicy zaimują się robotami ziemnymi przy dojeździe do wiaduktu od strony ul. Opolskiej. Na samej konstrukcji estakady trwa natomiast budowa rusztowania i deskowania na środkowym przęśle nad al. 29 Listopada. Pod koniec maja zaś rozpocznie się już betonowanie przęsła.


  Wiadukt będzie miał 187 m długości. Do tego doliczyć trzeba jeszcze 220 m dojazdowych estakad. Żelbetowa konstrukcja, oparta na sześciu rzędach podpór, zmieści po dwa pasy jezdni w każdym kierunku. Zostanie wyposażona także w akustyczne ekrany.


  Pieniądze na inwestycję pochodzą z funduszy gminnych i resortu transportu. Koszt inwestycji, który początkowo oszacowano na około 20 mln zł, udało się zmniejszyć do 13 mln.


  Estakada nad al. 29 Listopada nie ma szczęścia do harmonogramów. Początkowo prace budowlane miały tu ruszyć pod koniec września 2000 r. Ostatecznie wystartowały w grudniu ubiegłego roku. Zdaniem Wojciecha Litewki, dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Krakowie opóźniły się, ponieważ wykonawca dokładnie i powoli weryfikował dokumenty.


  Zdaniem dyrektora nie istniały inne czynniki, przeszkadzające w budowie.


  - Bardzo starannie oczyściliśmy teren skrzyżowania, nad którym powstanie wiadukt - mówi Wojciech Litewka. - Zostawiliśmy wykonawcy czysty grunt.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)