Wybierz region

Wybierz miasto

  Najwięksi truciciele coraz mniej szkodzą

  Autor: JGH

  2001-01-24, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Lista 80 to sporządzony w 1990 roku spis największych w kraju trucicieli. Znajduje się na niej m.in. siedem najbardziej uciążliwych zakładów przemysłowych w Małopolsce.

  Lista 80 to sporządzony w 1990 roku spis największych w kraju trucicieli. Znajduje się na niej m.in. siedem najbardziej uciążliwych zakładów przemysłowych w Małopolsce. Trzy z nich podjęły już oficjalne starania o skreślenie z tego niechlubnego wykazu.


  Elektrownia ,Siersza" w Trzebini, Firma Chemiczna ,Dwory" w Oświęcimiu, Huta im. Sendzimira, Rafineria ,Trzebinia", Zakłady Azotowe w Tarnowie, Zakłady Chemiczne ,Alwernia", Zakłady Górniczo-Hutnicze ,Bolesław" w Bukownie to małopolskie firmy wpisane na Listę 80. Lista powstała ponad 10 lat temu, początkowo dopisywano na niej kolejne zakłady, od kilku lat systematycznie się kurczy. Część najbardziej szkodliwych zakładów po prostu przestała istnieć, wiele skutecznie podjęło walkę o poprawę własnego wizerunku.


  Główny Inspektor Ochrony Środowiska wprowadził w 1997 roku możliwość warunkowego skreślenia z Listy. Zakład podpisuje zobowiązanie, że w określonym terminie zrealizuje zatwierdzony oficjalnie przez GIOŚ program naprawczy. Jako pierwsza skorzystała z tego Petrochemia Płock, potem wiele innych zakładów, ale żaden z naszego województwa.


  - Starania o warunkowe skreślenie podjęły Elektrownia ,Siersza", Zakłady Azotowe w Tarnowie oraz Firma Chemiczna ,Dwory". Dwa pierwsze wnioski zaopiniowaliśmy pozytywnie, postulując nawet w przypadku Elektrowni całkowite, bezwarunkowe skreślenie. ,Dwory" miały jeszcze trochę do zrobienia, ale z informacji, które już otrzymaliśmy, wynika, iż nasze zalecenia wykonano, po kontroli wniosek znów może stać się aktualny - informuje dr Paweł Turzański, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie.


  Elektrownia ,Siersza" liczy na skreślenie z listy w ciągu najbliższych miesięcy.


  - Program kompleksowej modernizacji elektrowni opracowano już w 1990 roku, kiedy zostały wprowadzone nowe normy emisji zanieczyszczeń. Jego realizacja właśnie się kończy, stąd nasze nadzieje na całkowite skreślenie z Listy 80. To, że się na niej znaleźliśmy, nie było miłe. Ale nie da się ukryć, że ułatwiało nieco dostęp do niskooprocentowanych pożyczek z funduszy ochrony środowiska. W 1993 roku dostaliśmy też na jedno z zadań dotację z budżetu państwa - wyjaśnia Leszek Krzemień, zastępca dyrektora Elektrowni ,Siersza" ds. technicznych.


  Zdaniem Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, bliskie starań o warunkowe skreślenie z Listy 80 są także Zakłady Chemiczne ,Alwernia" i Rafineria ,Trzebinia". Zakłady w Bukownie chcą zrobić wszystko, co zaplanowały i wystąpić o całkowite skreślenie. Najwięcej problemów ma HTS, lecz też wiele robi, przygotowywany jest kompleksowy program naprawczy.


  Na Liście 80, która właściwie nie ma umocowania prawnego i mogła być przeszkodą w prywatyzacji, ale z pewnością ułatwiła walkę o czyste środowisko, pozostają jeszcze 52 polskie zakłady.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)