Wybierz region

Wybierz miasto

  Maski i Ludwiki

  Autor: Maria ZIEMIANIN

  2001-04-04, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Już po raz szósty Krakowska Fundacja Artystów Teatru zaprosiła na Raut Aktorów. W niezwykłej scenerii Teatru Słowackiego wręczano Złote Maski - dowód uznania publiczności, oraz przyznawane przez Kapitułę Teatralną ...

  Już po raz szósty Krakowska Fundacja Artystów Teatru zaprosiła na Raut Aktorów. W niezwykłej scenerii Teatru Słowackiego wręczano Złote Maski - dowód uznania publiczności, oraz przyznawane przez Kapitułę Teatralną Ludwiki, za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie teatru.

  W tym roku w plebiscycie publiczności na najlepszych aktorów i spektakl, Złote Maski przypadły Annie Radwan-Gancarczyk i Szymonowi Kuśmiderowi za role w wyreżyserowanym w Starym Teatrze przez Zbigniewa Najmołę spektaklu ,Dwoje na huśtawce" oraz ,Makbetowi" wyreżyserowanemu w ,Bagateli" przez Waldemara Śmigasiewicza.
  Ludwiki, czyli, jak podkreśla Krzysztof Głuchowski, dyrektor KFAP, nagroda zawodowa, przyznawane są w następujących kategoriach: przedstawienie roku - nagroda dla producenta, najlepsza reżyseria, najlepsza rola kobieca, najlepsza rola męska, najlepsza scenografia i najlepsza muzyka.

  Przy odbiorze tych prestiżowych nagród, przyznawanych przez złożoną z 45 osób Kapitułę, której przewodniczy Jerzy Stuhr, wzruszeni laureaci dzielili się z publicznością swymi wrażeniami.

  Za najlepszą scenografię Ludwika odebrała Agata Duda-Gracz (,Naprawiacz świata"), studentka III roku reżyserii dramatu krakowskiej PWST.

  Za najlepszą muzykę uhonorowano Jana Kantego Pawluśkiewicza. - Jestem kompletnie zaskoczony. Ale na wszelki wypadek przygotowałem się. Ponieważ ta nagroda przyznawana jest po raz pierwszy, uważam za stosowne w tym uroczystym dla teatru dniu złożyć wielkie uszanowanie wielkim mistrzom kompozycji teatralnych, Zygmuntowi Koniecznemu i Staszkowi Radwanowi.

  Dodał też, że bardzo przyjemnie dostać takie wyróżnienie i że cieszy się tym bardziej, że główną jego domeną jest muzyka filmowa, a teatr to raczej niezdobyta kochanka.
  Ludwik honorowy przypadł Jerzemu Treli, w imieniu którego nagrodę odebrała żona, Georgette, a laudację wygłosił Krystian Lupa: - Bywa, że nagroda dodaje prestiżu człowiekowi, ale bywa też, że człowiek dodaje prestiżu nagrodzie. Myślę, że nagrodzenie Jerzego Treli jest jego wkładem w tę nagrodę. Wierność sobie, którą nazywamy stylem aktora, wierność materii z jaką się zmierza, wierność sprawie, w którą wkłada za każdym razem samego siebie, składają się na efekt jego dokonań.

  Za najlepszą rolę kobiecą Kapituła uznała Shirley Dominiki Bednarczyk w przedstawieniu Jordan, a za role męskie: Hamleta Radosława Krzyżowskiego oraz Pana Pawła Jerzego Nowaka. - Moją domeną jest posługiwanie się tekstem cudzym. A tu trzeba z głowy, bez suflera, skromnie. Jestem tak szczęśliwy, jak byłbym strapiony gdybym tej nagrody nie dostał - powiedział Jerzy Nowak.

  Kazimierz Kutz odebrał Ludwika za reżyserię spektaklu ,Spaghetti i miecz". Uhonorowano także Stary Teatr jako producenta tego przedstawienia.

  - Dostać coś takiego w Krakowie, to jak ochrzcić dziecko w Watykanie - powiedział Kutz.

  Po części oficjalnej w teatralnych wnętrzach dyskutowano, komentowano i bawiono się do wczesnych godzin rannych. Wielu wyrażało zdziwienie, że nominowany we wszystkich kategoriach Hamlet, przygotowanie którego uważane jest za wielkie przedsięwzięcie, nie otrzymał nagrody za produkcję lub reżyserię.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)