Wybierz region

Wybierz miasto

  Krakowski pianista rozpoczyna dziś Konkurs Chopinowski

  Autor: Adrianna GINAŁ

  2000-10-04, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  - Godzina 10 rano nie jest najlepsza na występ. Nie można się porządnie wyspać i rozegrać - mówi Zofia Machnik, matka 25-letniego krakowianina Piotra, który jako pierwszy wystąpi dziś przed jury XIV Międzynarodowego ...

  - Godzina 10 rano nie jest najlepsza na występ. Nie można się porządnie wyspać i rozegrać - mówi Zofia Machnik, matka 25-letniego krakowianina Piotra, który jako pierwszy wystąpi dziś przed jury XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. - Nie denerwuję się. Wiem, że syn ma silną osobowość. Kraków w Konkursie Chopinowskim reprezentować będzie trójka pianistów - Piotr Machnik, Paweł Kubica (obaj na zdj.) oraz Michał Białk. Nie tylko rodzina i profesorowie trzymają za nich kciukiÉ

  Najwięcej doświadczenia spośród nich ma 27-letni Paweł Kubica, wychowanek krakowskiej Akademii Muzycznej i profesorów Jerzego Łukowicza oraz Janusza Olejniczaka. Ma na swym koncie wiele znaczących nagród i wyróżnień w polskich i zagranicznych konkursach pianistycznych. W poprzednim XIII Konkursie nie zdobył nagrody.
  - Chociaż i do tamtego konkursu bardzo poważnie się przygotowywałem to czuję, że przez te pięć lat dojrzałem i teraz w pełni zaprezentuję to, co umiem - wyjaśnia Paweł Kubica.

  W programie, w stosunku do poprzedniego występu, zmienił kilka drobiazgów - np. wykona Walca, którego nie grał, zamieni Poloneza fis-moll na As-dur. W kwestiach interpretacji polegać będzie na własnym wyczuciu i spontaniczności.

  25-letni Piotr Machnik (absolwent krakowskiej AM, a obecnie asystent), który dziś rozpoczyna pierwszy etap chopinowskiego wyścigu po sławę nie denerwuje się.
  - Będę starał się grać, jak na koncercie - powiedział, przed wyjazdem do Warszawy. - Zresztą gram te utwory, które lubię - długo wybieraliśmy program z profesorem Stefanem Wojtasem.

  Młody, a już wielokrotnie nagradzany pianista (m.in. II nagroda w Konkursie im F. Chopina w Ankarze i Stypendium Twórcze Miasta Krakowa) w ostatnich paru latach dał ponad trzydzieści recitali i występów w kraju i za granicą. Do ostatnich chwil przed wyjazdem wywiązywał się z koncertowych kontraktów.

  - Występował w Mariańskich Łaźniach, Słupsku, Warszawie i tak naprawdę zaczął ćwiczyć we wrześniu - mówi Zofia Machnik. - Martwię się trochę tym wczesnym występem. Syn lepiej funkcjonuje w nocy. Rano długo się rozkręca. W dodatku ten napięty program - ciągłe koncerty i wywiady. Telewizja japońska kilka dni temu już kręciła się pod blokiem.

  Mama Piotra ze smutkiem mówi, że nasz uczestnik został napadnięty w maju. Grupa napastników dotkliwie go pobiła. Długo spuchnięta ręka dokuczała Piotrowi w ćwiczeniach. Teraz pianista jest w dobrej formie i nie podziela obaw mamy. Zresztą, nie chciał, by towarzyszyła mu w drodze do Warszawy.

  - Tuż przed wyjazdem profesor mnie przesłuchiwał i dodawał otuchy pozytywną oceną - mówi. - Wszystko będzie zależało od tej jednej chwili.

  Trzeci, związany z naszym miastem uczestnik Konkursu, to urodzony w Krakowie 18-letni Michał Białk, student Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu. To jemu w minionym roku przypadła I nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Ankarze. W pierwszym etapie zagra w popołudniowej sesji w sobotę.

  Na zdj.: Piotr Machnik ( z lewej) i Paweł Kubica - dwaj pianiści, którzy wraz z Michałem Białkiem będą reprezentować Kraków na XIV Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

  Fot. Agnieszka MUSZALSKA
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)