Wybierz region

Wybierz miasto

  Jestem tylko kapitanem

  Autor: KaK

  2003-06-17, Aktualizacja: 2004-12-18 19:10 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  - To wyróżnienie przede wszystkim dla Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Ja jestem tylko skromnym kapitanem, to ono jest pancernikiem polskiej kultury - powiedział Zbigniew Kazimierz Witek odbierając wczoraj w sali ...

  - To wyróżnienie przede wszystkim dla Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Ja jestem tylko skromnym kapitanem, to ono jest pancernikiem polskiej kultury - powiedział Zbigniew Kazimierz Witek odbierając wczoraj w sali krakowskiego magistratu nagrodę Laur Krakowa XXI wieku.


  Nagroda została przyznana po raz trzeci. Poprzedni laureaci to architekt Krystyna Styrna-Bartkowicz i historyk sztuki prof. Tadeusz Chrzanowski, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Honorowym patronem Lauru Krakowa XXI wieku jest prezydent miasta, ale sama nagroda jest inicjatywą prywatnych osób reprezentujących środowiska nauki, kultury, biznesu. Zgodnie z zamierzeniem fundatorów osoba wyróżniona nagrodą musi istotnie przyczynić się do zbliżenia tych środowisk, działać na rzecz rozwoju miasta.


  Zbigniew Witek - tegoroczny laureat - przypomniał słowa jednego z poprzednich prezesów TPSP Karola Estreichera: ,Może istnieć naród bez ziemi, bez państwowości, ale nie przetrwa bez kultury". Towarzystwo, tak jak w chwili powstania, nadal pozostaje placówką niezależną, nie korzystającą z dotacji państwa i samorządu. Także dziś TPSP dysponuje tylko takimi pieniędzmi, jakie samo pozyska, a w dzisiejszych czasach jest to szczególnie trudne - podkreślono podczas uroczystości. Niektórzy widzą w tym przyczynę nadmiernej komercjalizacji tej instytucji. Z drugiej strony udostępnia ona sztukę tym, których na obcowanie z nią nie stać - emerytom, rencistom, niepełnosprawnym, młodzieży szkolnej.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)