Wybierz region

Wybierz miasto

  Co oznacza ,wymiana substancji zabytkowej"?

  Autor: AK

  2002-02-12, Aktualizacja: 2004-12-18 01:10 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Budowa hotelu Sheraton przy ul. Powiśle stanęła pod znakiem zapytania. Trwa spór na temat interpretacji sformułowania ,wymiana substancji zabytkowej". Projektant chce wyburzyć znajdujący się w miejscu, gdzie ma stanąć ...

  Budowa hotelu Sheraton przy ul. Powiśle stanęła pod znakiem zapytania. Trwa spór na temat interpretacji sformułowania ,wymiana substancji zabytkowej". Projektant chce wyburzyć znajdujący się w miejscu, gdzie ma stanąć obiekt, dawny browar królewski. Wojewódzki konserwator zabytków deklaruje, że nie wyrazi na to zgody.


  Budynek dawnego browaru królewskiego, pochodzącego z przełomu XVII i XVIII w., jest wpisany w rejestr zabytków. Tymczasem w projekcie architektonicznym hotelu zapisano, że browar zostanie wyburzony. Inwestor planuje odbudowę jego frontowej ściany i wkomponowanie jej w fasadę Sheratona.


  Projektant hotelu prof. Andrzej Kadłuczka określa wyburzenie browaru mianem ,wymiany substancji zabytkowej". - Demagogią jest nazywanie tego budynku browarem królewskim, gdyż ten spłonął w XIX w. - twierdzi. - Obiekt jest w fatalnym stanie, najdalej za pół roku sam się rozleci. Pewnie o to chodzi Miastu i wszystkim tym, którzy protestują.


  Pomysł wyburzenia browaru podoba się rzeczoznawcom, których inwestor prosił o zaopiniowanie projektu.


  - To był kiepski, trzeciorzędny obiekt, nie ma się nad czym litować - twierdzi prof. Tadeusz Chrzanowski, przewodniczący SKOZK. - Prof. Kadłuczka i tak zrobił ukłon w stronę ochrony zabytków, zapisując w projekcie odbudowę fasady. Żeby chociaż dobre piwo robili w tym browarze - ale było ono podłe, dla Austriaków...


  Inwestor - Wawel Hotel Developer sp. z o. o. ma ważne pozwolenie na budowę. Zostało wydane w Wydziale Architektury, Geodezji i Budownictwa UMK 16 lutego 2000 r. Do jego wydania konieczna była pozytywna opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków.


  Teraz - dwa lata po wydaniu tamtej decyzji - Wydział Architektury wstrzymał przyjęcie zgłoszenia rozpoczęcia budowy hotelu.


  - Zwróciliśmy się o powtórne wydanie opinii do wojewódzkiego konserwatora zabytków, mając na uwadze cel wyższy, czyli dobro kultury - mówi Anna Wilk, wicedyrektor WAGiB. - Browar jest zabytkiem, a nie mamy żadnej gwarancji, że inwestor nie zacznie od jego wyburzenia.


  Tymczasem wojewódzki konserwator zabytków, Andrzej Gaczoł zmienił zdanie na temat projektu. Twierdzi, że z projektu, który pozytywnie zaopiniował dwa lata temu, nie wynikało jednoznacznie, że browar ma być wyburzony.


  - Nie wyrażam zgody na wyburzenie obiektu i postawienie go od nowa - twierdzi. - O tym nie było mowy w projekcie. Była mowa o wkomponowaniu browaru w budynek hotelu. Trzeba wrócić do tej sprawy, przedyskutować definicję ,wymiany substancji zabytkowej". Nie można prowadzić takiej polityki konserwatorskiej, żeby wszystko znikało, a potem było odtwarzane. To może nastąpić tylko w następstwie kataklizmu, na przykład wojny.


  Jutro Andrzej Gaczoł będzie dyskutował z Andrzejem Kadłuczką na temat definicji ,wymiany substancji zabytkowej". Od opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków WAGiB uzależnia przyjęcie zgłoszenia rozpoczęcia budowy Sheratonu.


  Prof. Andrzej Kadłuczka utrzymuje, że w dokumentacji przedstawionej WKZ wyjaśnione było, że w planach jest wyburzenie obiektu. Zaś inwestor nie kryje, że pozostawienie browaru nietkniętego raczej nie wchodzi w grę. Przyczyną są wysokie koszty, jakie musiałby ponieść przy adaptacji całości browaru i wkomponowaniu go w hotel.


  - Bylibyśmy idiotami, gdybyśmy nie dbali o własną kulturę - twierdzi przedstawiciel Wawel Hotel Developper, Władysław Krakowski. - Ale trzeba się zastanowić, co jest warte uratowania i w jakim stopniu. W tej chwili trwają badania konserwatorskie browaru. Po ich zakończeniu podejmiemy ostateczną decyzję co do jego losu. Wszystko zależy od kosztów. Chcemy załatwić sprawę polubownie, ale ponieśliśmy już duże koszty i jeżeli pozwolenie na budowę zostanie cofnięte, skierujemy sprawę do sądu.

  Więcej na temat: 

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)