Akt urodzenia zamówisz mailem. Do Urzędu Stanu Cywilnego przez internet

Autor: Marian Satała

2008-01-12, Aktualizacja: 2008-01-12 07:30 źródło: Polska Gazeta Krakowska

Nowoczesność i technika wkracza coraz szerzej również do Urzędów Stanu Cywilnego. W krakowskim USC mailem złożyć można podanie o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego m.in.

Nowoczesność i technika wkracza coraz szerzej również do Urzędów Stanu Cywilnego. W krakowskim USC mailem złożyć można podanie o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego m.in. do spraw alimentacyjnych, opieki społecznej czy świadczeń rodzinnych. Natychmiast po ukazaniu się tego komunikatu, 29 grudnia ubiegłego roku w południe wysłałem mailem podanie o odpis skróconego aktu urodzenia mojej córki. Dodałem,że dokument jest mi potrzebny do przedstawienia w moim zakładzie pracy, tj. Polskapresse, Oddział Prasa Krakowska w Krakowie, al. Pokoju 3. Podałem dokładne dane córki i adres. Niezależnie od tego poszedłem do urzędu na ul. Lubelską, ustawiłem się w kolejce i po 40 minutach oczekiwania otrzymałem gotowy dokument. Natomiast po dwóch tygodniach, dokładnie 10 stycznia w skrzynce pocztowej znalazłem list z USC zawierający odpis aktu urodzenia.


Tak szybkim załatwieniem sprawy droga eklektroniczną zdziwieni są sami urzędnicy. - Miał pan szczęście, że tak szybko otrzymał pan dokument - przekonuje Szymon Ciuła, kierownik referatu organizacyjnego USC w Krakowie. - Stało się tak dlatego, że skończyły się kolejki w związku z składaniem wniosków o nowe dowody osobiste, gdzie konieczny jest akt urodzenia. W dodatku na potrzeby szkół i zakładów pracy rodziców akty wydawane są bezpłatnie - dodaje. Zainteresowanie takim załatwianiem spraw na razie nie jest duże. - Dziennie napływa najwyżej 5-7 takich podań. Załatwiamy je w ciągu około dwóch tygodni - informuje kierownik Ciuła. O wiele szybciej, bo praktycznie od ręki, dokument taki można załatwić osobiście. Na miejscu w urzędzie są gotowe wnioski, które trzeba wypełnić, w kasie wnieść opłatę i czekać na wypisanie aktu przez pracownicę.


Trwa to zwykle około pół godziny. Chyba, że ma się pecha i przyjdzie w okresie, kiedy tworzą się kolejki. A te powstają zwykle na początku roku szkolnego, kiedy placówki oświatowe żądają takich dokumentów. - Teraz przed okienkami stoi najwyżej po kilkanaście osób - informuje Ciuła. Odpis aktu stanu cywilnego przy podaniach wniesionych drogą elektroniczną doręczany jest wnioskodawcy za pośrednictwem USC w miejscu zamieszkania. Wszyscy krakowianie mogą więc otrzymać akty bezpośrednio na swój adres domowy. Możliwość złożenia wniosku mailowego ułatwia załatwienie sprawy wszystkim tym, którzy mieszkają poza Krakowem. Nie trzeba specjalnie przyjeżdżać z Gdańska, Warszawy czy Zielonej Góry, by załatwić sprawę.


Trzeba będzie się tylko pofatygować do właściwego USC w miejscu zamieszkania i odebrać dokument. Krakowski urząd nie wysyła bowiem dokumentów na adresy domowe w innych miastach. Zabraniają tego przepisy. W przypadku, gdy wydanie odpisu podlega opłacie skarbowej (np. w sprawach spadkowych, dla towarzystw ubezpieczeniowych), do podania przesłanego pocztą elektroniczną dołączyć trzeba dowód wniesionej przelewem opłaty skarbowej - dodaje Ciuła. Opłatę uiszcza się na konto UMK: 53 1060 0018 1283 3005 0000 0000. Za odpis skrócony aktu stanu cywilnego trzeba zapłacić 22 zł, a za odpis zupełny - 33 zł. Potwierdzenie internetowej wpłaty należy dołączyć do podania o wydanie odpisu.

Sonda

Czy Legia kupiła mecz z Wisłą?

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.