Za kilka tygodni posiadacze laptopów połączą się z siecią siedząc przy pl. Matejki, Barbakanie i pod Wawelem. Nadajniki do bezprzewodowego internetu staną także wzdłuż całej ul. Floriańskiej i Grodzkiej. W sumie będzie ich aż 18. Ich montaż na Drodze Królewskiej będzie kosztował 100 tys. zł. - Mamy już zarezerwowane pieniądze na tę inwestycję. Wkrótce zostaną także ostatecznie wyznaczone wszystkie budynki, na których anteny będą montowane - obiecuje Piotr Malcharek, dyrektor magistrackiego wydziału informatyki i infrastruktury.
E-Rynek
Od ponad miesiąca za darmo do sieci można się podłączyć wokół całego Rynku Głównego. Amatorzy surfowania w internecie na powietrzu mogą przeglądać strony siedząc we wszystkich kawiarnianych ogródkach i popijając kawę. Problemu z wysłaniem lub odebraniem poczty nie mają również krakowianie i turyści, którzy usiądą na ławkach obok Wyspiańskiego, Pawilonu przy pl.
Wszystkich Świętych. Dzięki kolejnym nadajnikom zakres bezprzewodowego internetu zwiększy się jeszcze bardziej. - Posiadacze laptopów podłączą się do sieci na pl. Matejki, fragmencie Plant wokół Barbakanu oraz na całej ul. Floriańskiej i Grodzkiej aż do Wawelu - wylicza Malcharek. Niestety problemy ze znalezieniem budynków, na których można byłoby zamontować nadajniki przeszkodziły miastu w pokryciu bezprzewodowym internetem całych Plant. Jeszcze wiosną władze miasta planowały, że uda się to zrobić w czerwcu. Wszystko wskazuje na to, że zacznie on tam działać dopiero w przyszłym roku.
Popłynie światłowodami
Bezpłatny dostęp do sieci w Rynku, to nie jedyny projekt miasta związany z informatyzowaniem miasta. Cały czas trwają bowiem przygotowania do poprowadzenia internetu światłowodami w stronę Nowej Huty i kilku dzielnic na południu miasta. Dzięki temu uczniowie znajdujących się tam krakowskich szkół będą mogli korzystać z internetu i to za darmo. - Jeszcze w sierpniu wkopiemy pierwsze metry kabli.
Aby było to jak najmniej uciążliwe dla krakowian, zamierzamy w przyszłości wykorzystać do rozprowadzania światłowodów wszystkie prowadzone przez miasto remonty - mówi Piotr Malcharek. Internet dostarczony w ten sposób trafi do szkół, bibliotek, rad dzielnic, a może nawet do krakowskich osiedli mieszkaniowych. - Dzięki tym inwestycjom Kraków stanie się jednym z najbardziej zinformatyzowanych miast w Europie - uważa Malcharek.