Wybierz region

Wybierz miasto

  125 lat firmy Hawełka

  Autor: mas

  2001-12-27, Aktualizacja: 2004-12-18 01:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Po raz dziesiąty już właściciele firmy Hawełka Jacek i Zbigniew Englowie zaprosili gości na bożonarodzeniowe spotkanie. Tym razem z okazji zakończenia obchodów jubileuszu 125-lecia powstania tej firmy.

  Po raz dziesiąty już właściciele firmy Hawełka Jacek i Zbigniew Englowie zaprosili gości na bożonarodzeniowe spotkanie. Tym razem z okazji zakończenia obchodów jubileuszu 125-lecia powstania tej firmy.


  Tuż przed świętami w 1876 r. elegancki tłum na A-B zatrzymywał się przed kamienicą nr 41, oglądając pachnący świeżą farbą i bakaliami nowy skład towarów kolonialnych, delikatesów, win i wszelkich owoców południowych. Nad wejściem wisiał wielki szyld. ,Pod Palmą. Antoni Hawełka". Interes prosperował tak znakomicie, że właściciel niedługo przeniósł się na sąsiednią pierzeję Rynku do Pałacu Krzysztofory. Po śmierci Hawełki w 1894 r., jego dzieło kontynuował zaufany subiekt, Franciszek Macharski. Przeniósł on firmę do kamienicy obok, do Pałacu Spiskiego, gdzie w 1911 r. ma parterze otworzył sklep kolonialny oraz znakomitą restaurację z obszerną salą. Lokal prowadził z bratankiem, dr. Leopoldem Macharskim, ojcem dzisiejszego metrolpolity krakowskiego, ks. kardynała Franciszka Macharskiego.


  Hawełka stał się legendą krakowskiej gastronomi, słynęła też z balów i przyjęć, gromadzących elitę miasta. Bywali tu członkowie władz Małopolski i Krakowa, profesura, palestra, artyści, redaktorzy. Hawełce zawsze byli wierni ludzie sztuki. Lokal zawsze wypełniali kupcy, świat biznesu oraz finansjery. Do tradycji tych nawiązują bożonarodzeniowe spotkania, organizowane od 10 lat przez Jacka i Zbigniewa Englów. W tym roku grała Radiowa Orkiestra Symfoniczna z Krakowa - Boba Jazz Band, występował zespół folklorystyczny ze Słowacji, prezentowali się młodzi tancerze ze szkoły tańca ,As".


  W roku jubileuszu 125-lecia założenia firmy, w pomieszczeniach zajmowanych dawniej przez kawiarnię Literacką przy Plantach, Hawełka otworzył restaurację ,Szlacheckie Jadło" oraz ,Jaskinię Lodową". Lokal gastronomiczny, bar samoobsługowy i kawiarnia otwarte zostały w Międzynarodowym Porcie Lotniczym na Balicach. Kawiarenka ,Lobby Bar" uatrakcyjniła nowy budynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie dla jej pracowników uruchomiona została też stołówka. Konsumenci we wszystkich zakładach tej firmy otrzymują wodę mineralną Hawełka z naturalną zawartością wapna i magnezu. Wydobywana jest ze złóż, liczących ok. 10 tys. lat. Woda korzystnie wpływa na samopoczucie, sprawność umysłu, kondycję fizyczną i urodę. Z okazji 125 lecia powstania firmy Hawełka i 10-lecia działalności spółki o tej samej nazwie ogłoszony zostanie konkurs na wznowienie tradycji wyrobu słynnych kanapek piętrowych. Kanapkami tymi delektował się każdorazowo Henryk Sienkiewicz, kiedy tylko bywał w Krakowie. Nagroda dla zwycięzcy konkursu wyniesie 1000 dolarów.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)