Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy pracują na Zakrzówku. Kilkanaście szkieletów znalezionych tuż przy ulicy. "Tu był cmentarz choleryczny"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Archeolodzy odkopali szczątki pochodzące z XIX-wiecznego cmentarza cholerycznego na Zakrzówku
Archeolodzy odkopali szczątki pochodzące z XIX-wiecznego cmentarza cholerycznego na Zakrzówku Andrzej Banaś
Kilkanaście szkieletów odkopali archeolodzy podczas prac związanych z przenoszeniem kapliczki na Zakrzówku. Jak informują badacze, szczątki pochodzą z XIX-wiecznego cmentarza cholerycznego, który mieścił się w tym rejonie. Znaleziska trafią najpierw do badania, a następnie zostaną ponownie pochowane.

Kilkanaście szkieletów, głównie dziecięcych, zostało odkopanych na Zakrzówku w okolicy kapliczki, która mieści się u zbiegu ulic Wyłom i Norymberskiej.

- Nie ma w tym żadnej sensacji. O tym, że znajdował się tu cmentarz choleryczny powszechnie wiadomo. W związku z przebudową skrzyżowania i przenosinami kapliczki, musieliśmy też przenieść kilkanaście szkieletów - wyjaśnia archeolog Adam Golański.

Jak dodaje archeolog, badacze przenoszą tylko część cmentarza, która sąsiaduje z przenoszoną kapliczką. Sam cmentarz rozciągał się także pod ulicą Norymberską i na północ od niej, co można zobaczyć na XIX-wiecznych fotografiach.

Odkopane przez archeologów szkielety trafią do badań antropologicznych, a następnie zostaną ponownie pochowane.

- Są to głównie szkielety dzieci, ich stan nie jest najlepszy, zapewne więc poza określeniem wieku nie da się nic więcej o nich powiedzieć - mówi Adam Golański.

Epidemia cholery nawiedzała Kraków w XIX wieku w latach: 1849, 1855, 1866, 1873 oraz w latach 1892–1893, pochłaniając każdorazowo ponad tysiąc ofiar.

"Rząd krakowski założył szpital na zamku w pałacu niegdyś królów; były tam urządzone łóżka, z wierzchu pokryte ceratą zieloną na obręczach. Ludzie do tego najęci stali w pogotowiu w gmachu policyi m. Krakowa i gdy kto zachorował, spieszyli do niego z tym ekwipażem prawie śmiertelnym, w którym przenoszono go do lazaretu cholerycznego" - zanotował krakowski historyk i archeolog Ambroży Grabowski.

Cmentarz na Zakrzówku to historyczna pozostałość po jednej z fal epidemii.

Inną "pamiątką" po epidemii na terenie Krakowa są np. latarnie umarłych - miejsca w których ustawiano lampki, kaganki oliwne, pochodnie i wzbogacono o figurki świętych. Miały one ostrzegać przed miejscami nieprzyjaznymi żywym i wskazywać drogę. Latarnia umarłych znajduje się m.in. na Plantach w okolicy Wawelu oraz przy kościele św. Mikołaja przy ulicy Kopernika 9 - najbardziej okazała i najlepiej zachowana gotycka latarnia.

U zbiegu ulic Piaskowej i Chełmońskiego, gdzie również znajdował się cmentarz choleryczny, dziś stoi krzyż upamiętniający ofiary XIX-wiecznej epidemii.

Na Zarzeczu zaś znajduje się słup z krucyfiksem, ufundowany 1776 roku i ustawiony w miejscu, gdzie istniał dawniej cmentarz morowy. Fundatorom kapliczki udało się uchronić przed śmiercią, a krzyż miał upamiętnić ofiary i być wyrazem wdzięcznosci za ocalenie.

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Archeolodzy pracują na Zakrzówku. Kilkanaście szkieletów znalezionych tuż przy ulicy. "Tu był cmentarz choleryczny" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto